28 listopadu, 2022

Zlatobýl

Zlatobyl_obrovsky

Nazývaný také jako celík. Jde o původní naši rostlinu, která se u nás používá v lidovém lékařství již dlouho. Bohužel se u nás nacházejí i zavlečené druhy (zlatobýl kanadský, zlatobýl obrovský a zlatobýl trávo listý), které sem byly dovezeny jako okrasné rostliny, postupně u nás zplaněly a utlačují naši květenu. Hojně roste na rumištích, u železnic a všude tam, kde se o půdu nikdo nestará. Množí se oddenky, nebo větrem odnášejícími chlupatými naškami. Na léčitelské účely se používá zlatobýl obecný, který má močopudné účinky a rozbíjí močové kamínky.

Proto se používá zejména při onemocnění ledvin a močových cest. Má však i dezinfekční účinky, podporuje látkovou výměnu, snižuje krvácení v trávicím traktu, proto se používá i u těchto potíží. Pro své dezinfekční účinky jej lze použít i na kožní problémy, jako jsou zhnisané rány, vředy a pod.

Z listů a z pupenů květů se připravuje čaj nebo tinktura.

 

Druhy Zlatobýlu

Zlatobýl obecný
Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) – vyrůstá od 0,5 do 2 metru. Vyrůstá samostatně z hrubého kořene a vertikálně se větví. Listy vyrůstají střídavě a drobné květy jsou uspořádány do velkých shluků, které nejsou moc rozložité do stran. Korunní plátky květů jsou stejnobarevné, žluté nebo bílé.

 

Zlatobýl kanadský
Zlatobýl kanadský
Zlatobýl kanadský Zlatobýl kanadský

Zlatobýl kanadský (Solidago canadiensis) – severovýchodní část USA a jižní části Kanady, velmi invazivní rostlina. Kvete od července do září a květenství je hodně košaté.

Květy se shlukují na dlouhých větvičkách, které bývají až 25 cm dlouhé a bývá na nich přes 1000 květů. Ve spodní části je načervenalý, výše šedo-zelený. Vyrůstá od 0,3 do 1,5 metrů.

 

Zlatobýl obrovský
Zlatobýl obrovský
Zlatobýl obrovský Zlatobýl obrovský

Zlatobýl obrovský (Solidago gigantea) – jižní Kanada a USA. Vyrůstá od 0,5 do 2,3 metrů.

 

 

Zlatobýl trávolistý
Zlatobýl trávolistýZlatobýl trávolistý Zlatobýl trávolistý

 

Zlatobýl trávolistý (Euthamia graminifolia) – severoamerický druh, není invazivní, málo kdy zplaňuje. Kvete od července do září. Vyrůstá od 0,3 do 1,5 metrů.

 

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová