28 června, 2022

Zažívání / trávení

U zvracení či průjmu může jít o otravu jídlem nebo střevní chřipku. Je doporučeno jíst nemastné a neslané jídlo, jako např. bramborovou kaši, nebo rýži s vařenou mrkví. Z domácí lékárničky pomáhají na průjem borůvky, ananas, jahody. Hlavní je dodávat hodně tekutin.

Potíže trávícího traktu buď úplně vyléčí, nebo jim alespoň výrazně pomůže léčivý „frťan“ z: 300g listů rozdrcené aloe léčivé, 100 ml čistého lihu (nebo dvojnásobné množství vodky), 0,5 kg medu, 0,7 l kvalitního červeného vína. Směs uložíme do lednice a po dvou týdnech macerování přefiltrujeme. Každé ráno si můžete dát asi polévkovou lžíci. Tuto kůru si můžete udělat 2x ročně.

Odvar z květů černého bezu vylepšuje trávení, vhodný při nevolnosti žaludku a špatné činnosti žlučníku.

Rajčata detoxikují tělo, upravují trávení vč. úpravy zácpy.

Přestože má česnek antimikrobiální účinky na bakterie, houby a parazity trávícího traktu, je potřeba si dát pozor na podrážděný zažívací trakt (např. vředy).

Pektin obsažený v jablkách má velký detoxikační schopnost, protože na sebe váže toxické tekutiny a těžké kovy. Pektin je hlavně ve slupce jablka a vařením se mění na rosol a proto je potřeba jíst jablka syrová. Povzbuzuje činnost střev, dostanou se rychle z těla pryč. Zvláštní schopností jablek je že pomáhají jak u průjmu tak při zácpě.


Nebo: Pokud trpíte zažívacími problémy, pohybující se kdekoliv od mírného nadýmání až po příznaky IBS, pak může být heřmánkový nápoj velkou pomocí. Má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit zauzlení střev, zlepšuje průchod plynu a pohyb stolice ve střevech.


Nebo: Při zažívacích potížích (bolesti, křeče, kolika, zvracení, nadýmání, průjmy, střevní paraziti, …) pomáhá hřebíček. Zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu, protože stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Je vhodný i při otravách.


Nebo: U vytrvalých potíží pijte denně po dobu 14 dní vývar  – do ¾ l vody 2 hrsti dubových větviček, 8 minut vařit, slít a popíjet.


Nebo: Pijte čaj s malinového listí, heřmánku, třezalky nebo estragonu.


Nebo: Pijte 1x denně odvar z mochny a proskurníku v poměru asi 1:1 Tato směs bylinek umí regulovat zažívání a činnost střev.


Zvracení

Odvar z květů černého bezu je vhodný při nevolnosti od žaludku. Odvar z listů černého bezu se naopak používá tehdy, kdy je nutné vyvolat u postiženého zvracení.

Opakované zvracení, kde tělo nezvládne ani lžičku čaje. Na žaludek dáme obklad: do ½ l vody dáme lžíci čekanky, 10 minut vařit, slijeme. Do teplého odvaru namáčíme gázu a teplou přikládáme po 10 minutách 1 – 2 hodiny.

Nebo: Žaludeční potížím a průjmu uleví i špetka sušené houby tzv. hořčák – hřib žlučník. Houbu můžeme usušit a rozemlít. Potom si prášek naplníme do želatinových kapslí, které je možné koupit v lékárnách.

Nebo: Při úporném zvracení pomáhá i Coca-Cola.


Průjem

Na průjem je dobré mít doma sušené borůvky.

Odvar ze sušených plodů černého bezu, případně listy planých ostružin průjem zastavuje.


Zácpa 

Bez červený – semínka v plodech jsou toxická a udělají vám tzv. průvan v trávicím traktu.

Syrové plody černého bezu způsobují průjmy, pozor ale na předávkování. Raději si vyrobte bezinkový sirup nebo likér.


Nadýmání

Větry, které ze sebe vypouštíte při nadýmání, obsahují mimo jiné jedovaté plyny, jako je oxid uhličitý, metan a sirovodík. Nemusíte se ale obávat o svůj život, protože vás neotráví. Nemusí jít o dietní chybu, ale může jít o příznak stresu nebo velkého nervového zatížení.

Většina lidí má rádo luštěniny, ale obává se je jíst pro své nadýmající účinky. Zkuste do hotového pokrmu přidat trochu jedné sody.

Máta peprná léčí nemoci střev, zabraňuje nadýmání, léčí koliky.

Do ¾ l vroucí vody vhodit hrst dubových větviček, 1 lžíci přesličky, 8 minut vařit, slít a popíjet během dne. Při akutních potížích denně 14 dní až 3 týdny. Jinak stačí 1x týdně. Je to základní čistící čaj – při jeho užívání odcházejí z těla škodliviny.

Nebo: Výborně pomáhá směs heřmánku a chmele. Heřmánek uvolňuje křeče a chmel je vhodný i na uklidnění nervů.

Nebo: Uvařte si vývar ze semen kopru.

Nebo: Odvar z květů černého bezu snižuje nadýmání.


Bolení bříška u kojenců

Do ¼ l vody půl lžičky fenyklu a špetku kmínu, 8 minut vařit a dávat popíjet dětem vlažné.

Pokud kojenec z neznáme příčiny často dlouhodobě pláče, mohli jsme mu podat nekvalitní nebo spařený Sunar.

3 dny mu dávejte tento čaj:
do ¼ l vody jednu lžičku petrželové natě, 8 minut vařit a vlažné bez cukru podávat. Možno přisladit karamelem, který si můžete doma vyrobit s krystalového cukru. Nepoužívat cukr, který způsobuje kyselost. Tento čaj je vhodný pro děti, které dostávají Sunar (1x za 14 dní).


Jablečný ocet

Výborný na zlepšení trávení, protože obsahuje pektiny (druh vlákniny), což je antioxidant, tedy napomáhá z těla vyplavit nebezpečné toxiny.

 

 

 

 

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová