28 listopadu, 2022

Žaludek

Žaludeční vřed je onemocnění, při které je stěna žaludku poškozena působením kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludeční šťávy. Děje se to proto, že je výstelka žaludku velmi tenká a poškození může mít velikost i několika centimetrů. Bolesti spojené se žaludečním vředem mohou být pociťovány za hrudní kostí, nebo v oblasti nadbřišku. Vřed se bolestivě připomene vždy při jakémkoli příjmu potravy. Oproti dvanáctníku, kdy je bolest pociťována nalačno a mizí po příjmu nějaké potraviny, tak u vředů jsou bolesti až po jídle.

Prasklý žaludeční vřed je pak provázen velkými bolestmi břicha, případně zvracením krve. Když už byly vředy u někoho zjištěny, jsou potraviny, které by mu mohly život usnadnit.

 

Květák – obsahuje sulforafan, který pomáhá v boji s bakteriemi H. pylori, které je u zrodu vředů žaludku. Bylo zjištěno, že lidé, kteří konzumovali květák dvakrát denně po dobu sedmi dnů, vykazovali snížení této bakterie o 78%. Mimoto je květák zdrojem vitamínu C a vlákniny.

 

Zelí – V zelí je přítomný S-methylmetionin, známý i jako vitamín U, a pomáhá léčit vředy. Vředy vznikají díky nerovnováhy pH žaludku a vitamin U pomáhá při alkalizaci těla. Zelí obsahuje i aminokyselinu glutamin, která je při léčbě vředů rovněž prospěšná. Přítomnost glutaminu pomáhá při hojení otevřených pórů tak, že posiluje slizniční výstelku.

 

Ředkvička – Nejenže obsahuje vlákninu, která pomáhá při trávení, ale absorbuje i zinek a další minerály. Bílé ředkvičky je dobré jíst každý den, aby se odstranily příčiny zánětu žaludeční sliznice a potíží s trávením.

 

Jablka – Je dobré jíst jablka každý den, aby se snížila šance, že se žaludeční vřed vytvoří. Jablka obsahují flavonoidy, které zpomalují vývoj bakterie H. pylori.

 

Borůvky – Jsou bohatým zdrojem antioxidantů a živin, které pomáhají zlepšovat imunitní systém a urychlují zotavení organismu při vředovém onemocnění. Jíst borůvky brzy ráno může pomoci Při léčbě žaludečních vředů je dobré je jíst zejména ráno před jídlem.

 

Maliny a ostružiny – Obsahují velké množství fenolové sloučeniny, a proto se považují za bohatý zdroj vlákniny. Pomáhají při trávícím procesu a regulují zánět žaludku. Při aktivním zánětu žaludku, či vředech byste si měli dát pozor na čerstvé plody ostružin. Pomáhá však vývar z listů (lépe z planě rostoucích ostružin).

 

Jahody – Podle nového výzkumu je patrné, že jahody mohou v žaludku fungovat jako ochranný štít proti vředům, protože obsahují velké množství antioxidantů. Mimoto pomáhají při posilování výstelky žaludku.

 

Papriky – Sladké papriky, zejména čerstvé, jsou rovněž prospěšné při potlačování peptických vředů, každý den je v surové formě se salátem.

 

Mrkev – Díky vitamínu A pomáhá při posilování výstelky žaludku a tím i zlepšení stavu při potížích s žaludečními vředy, žaludečními záněty nebo špatnému trávení.

 

Brokolice – Výzkum naznačuje, že brokolice obsahuje sulforafan, která také pomáhá eliminovat bakterie, které způsobují žaludeční vředy.

 

Jogurt – Je to jedna z nejzdravějších potravin, protože obsahuje probiotika, Lactobacillus a Acidophilus, které pomáhají při léčbě žaludečních vředů. V zažívacím systému vytváří rovnováhu mezi špatnými a dobrými střevními bakteriemi.

Probiotika obsahují i ​​potraviny jako tempeh, miso a sója

 

Olivový olej – Studie ukazují, že i olivový olej má při léčbě žaludečních vředů velký potenciál. Obsahuje fenoly, které působí jako antibakteriální látka, a zabraňuje dalšímu šíření bakterie H. pylori a ovlivňuje sliznici žaludku.

 

Med – Je prospěšný nejen pro zdravou pokožku a při hojení ran, ale je velmi účinný i při hojení poškozené sliznice žaludku. Med omezuje bakteriální růst a léčí žaludeční vředy.

 

Česnek – Obsahuje speciální antimikrobiální prvky, které pomáhají při léčbě žaludečních vředů. Pravidelná konzumace česneku je schopna zastavit množení bakterie H. pylori.

 

Zelený čaj bez kofeinu – Obsahuje ECGC, vysokou hladinu katechinu, který také pomáhá v léčbě žaludečních vředů. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti působí přímo na vřed.

 

Lékořice – Jde o starodávný lék, který má potenciál bojovat proti žaludečním vředům a gastritidě. Má protizánětlivé účinky.

 

Máta peprná – Pomáhá ulevit u všech druhů žaludečních potíží, uvolňuje křeče, snižuje žaludeční nevolnost, zastavuje zvracení a pálení žáhy, zlepšuje chuť k jídlu,

 

Potraviny bohaté na antioxidanty jsou prospěšné při léčbě žaludečních vředů. Posilují imunitní systém a zabraňují šíření infekce. Kromě výše uvedených potravin je dobré konzumovat i listovou zeleninu, jako je např. špenát, mandle, třešně atd.

 

Zdroj https://www.boldsky.com/

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová