08 srpna, 2022

.Volba správné a kvalitní sekačky

Nastal čas posezonních slev a je zde vhodná doba na zakoupení nové sekačky na trávu. Neunáhlete se tedy při jejím nákupu a nenechte se unést cenou. Její výběr závisí zejména na rozloze sečené plochy, terénu a způsobu, jakým se nakládá s posekanou trávou. Pro dosažení perfektního trávníku je nutné používat takovou sekačku, která svými vlastnostmi vyhovuje danému pozemku. Hlavním měřítkem by při výběru sekačky měla být velikost sekané plochy.

Čím větší trávník, tím širší záběr sekání a nejlépe i sekačka s pojezdem.

Především je třeba si uvědomit, že sekačku nekupujete na dvě nebo tři sezony, ale na delší dobu a nechcete mít každou chvíli problém s opravami.

Důležitým faktorem při rozhodování o typu sekačky jsou použité materiály, které mají vliv na životnost i složitost údržby. Stroje s nejvyšší odolností se vyznačují robustním designem, pozinkovaným ocelovým skeletem nebo žacím ústrojím z jednoho kusu. O kvalitě hodně napoví i hmotnost sekačky.

Podle způsobu napájení jsou sekačky ruční, elektrické, akumulátorové a motorové. Akumulátorové sekačky (lithium-iontová technologie) v sobě spojují tichý chod a malou váhu elektrických sekaček a neomezený pohyb bez kabelů sekaček motorových. Motorové sekačky mají největší výkon a zvládnou i velkou zahradu, zatímco ruční jsou vhodné pro malé předzahrádky.

V nepřeberné škále sekaček na trávu jsou dominantní dva systémy sečení: rotační sekačky a vřetenové. Každá z nich má svoje výhody a do jisté míry lze říci, že se hodí i na určitý druh trávníku. Pro běžné sekání, při vysoké vlhkosti nebo při vysoké výšce trávníku doporučujeme sekat klasickou rotační sekačkou. Jsou jednoduché a nenáročné na údržbu.

Máte-li např. velký sad, či louku, kde se tráva seče jen dvakrát ročně, zvolte si bubnovou sekačku , která díky dělené hnací nápravě umožňuje snadné zatáčení a manipulaci.

Pokud jsou Vaše nároky na trávník vyšší, je pořízení vřetenové sekačky pravou volbou. Nejlépe poseká a připraví trávník (pruhy pro hezký pohled). Vřetena jsou ovšem náročná na precizní seřízení.

Rotační sekačky jsou cenově příznivější než vřetenové sekačky, při dobrém nabroušení nožů a dostatečném výkonu motoru mají kvalitní střih a velmi dobrý sběr pokoseného materiálu. Lze s nimi sekat přerostlou i mokrou trávu.

Novinkou na trhu jsou rotační elektrické sekačky od WOLF-Garten a to ve 3 řadách SELECT, AMBICION a BLUE POWER, všechny řady vnikají na trhu svojí lehkostí, funkčností a kvalitou za přijatelnou cenu. Tyto řady jsou stavěny pro všechny typy zákazníků.

Vřetenové sekačky mají při dobrém seřízení nejvyšší kvalitu sečení a jsou tedy nepostradatelné na okrasném trávníku. Systém sečení je na principu nůžek – jednotlivé listy trávníku jsou odříznuty a nikoliv odseknuty (jako v případě rotačního sečení). Řez listů je vždy rovný a neotřepaný a trávník mnohem lépe regeneruje, je méně náchylný k vysychání i nemocem. Pro ty, kdo chtějí docílit i barevného aspektu světlých a tmavých pruhů na ploše je sečení vřetenovou sekačkou nezbytné.

Hodně zajímavá je robotická sekačka na trávu Automower 305 , která trávu poseče za vás. Stačí ji pomocí speciálních ohraničujících vodičů vymezit prostor, ve kterém se bude pohybovat a sekat. Vyrábí se pro různě velké plochy i terény.

Při nákupu vhodné sekačky je třeba se orientovat parametry, které jsou pro vás podstatné:

 • váha sekačky – těžší sekačka by měla mít pojezd
 • dostatečný výkon pro uvažované plochy,
 • výška sečeného trávníku před sečením
 • centrální nastavení výšky sečení,
 • kola by měla být opatřena pneumatikami se vzorkem a dobrou přilnavostí,
 • zapouzdřená kvalitní kuličková ložiska v kolech,
 • precizní zpracování veškerých svárů,
 • snadná manipulace se sběrným košem a jeho dostatečná velikost,
 • plátěný koš (kvůli údržbě je předností),
 • snadné startování (elektrický start),
 • motor s jasným původem (od renomovaných výrobců motorů),
 • výškově nastavitelná rukojeť s měkkým madlem kvůli snížení vibrací,
 • mulčovací systém (pokud chcete sekat každé 4 dny),
 • možnost využít sekačku pro jiné účely (např. sběr spadaného listí),
 • ptejte se na servisní střediska a náhradní díly,

Autor: Pavel Kuřátko

MTD Products akciová společnost

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová