08 srpna, 2022

Vlivy reklamy a internetu

Stále častěji se lidské tělo i sexualita stávají obchodním artiklem. Není ani nic nového, že si půvabná mladá žena bere za manžela nepřiměřeného partnera jen proto, že dokáže zaplatit její vysoký životní standard. Takto to fungovalo i v dobách dávno minulých. Novinkou však je současný trend, kdy je zneužita lidská sexualita využita na přilákání konzumenta pro vyšší odbyt zboží. V reklamě většinou vystupují jen tzv. „dokonalí lidé“, mladí lidé se pak neumějí ztotožnit se svou průměrností a propadají depresím.

Tito polobohové se v drtivé převaze vyskytují i ve filmové tvorbě, v módním průmyslu atd. a tak je o další komplexy méněcennosti postaráno.

Ženy chtějí mít bujnou kštici, dlouhé nohy, velká pevná prsa a malý vyšpulený zadeček. Nic proti těmto snům, jsou-li realizovatelné, jenže jak vysvětlíte dívce, která má 12 dioptrií, špatný chrup, plochý hrudník a prázdnou kapsu, že i ona najde někoho, kdo ji bude milovat, protože ne každý je tak přízemní, aby si nevšiml, jak nádhernou má duši. V mnohé domácnosti vládne teror při neustálé kontrole váhy či vzhledu. Nečiní to sice nikoho šťastným, přesto je těch, kteří tomuto teroru zcela podlehnou stále více.

 

Podprahové vnímání

Je to něco, co se nám má vloudit naprosto nepozorovaně do hlavy, a to takovou silou, že to jen těžko pak z ní dostaneme ven. Právě na tomto podprahovém vnímání je založena tzv. dobrá reklama. Když se nad těmito reklamami zamyslíte, tak se v nich často objevují nezdravé potraviny a léky. Když si to přeložíme do češtiny, tak to můžeme shrnout: „Jezte nezdravé potraviny, ztloustnete a my vám pak pokazíme žaludky našimi dietami a léky.“

Kdo si pamatuje dobu, že se z televize nahrávaly filmy, tak ví, že ty chytré mašinky uměly přeskočit reklamu, a to jich nebylo tolik jako dnes. Možná by bylo načase začít vyrábět televize, které nám místo reklamy pustí nějakou relaxační hudbu. Mnohdy nemáme sílu televizi co 10 minut přepnout a civíme na nesmyslné reklamy.

Dobrá náš mozek může už být odolný, ale co naše děti? Proč už pětiletá děvčátka trvají na nějaké přihlouplé řadě hraček Hello Kitty, a mají tendenci se přecpávat sladkými tyčinkami, které jim v televizi doporučili?

 

divkaJak ale z kruhu ven, když to všichni slýcháme na každém kroku?

Všude kolem sebe slyšíme, že je nutné být štíhlým, s perfektním tělem, s andělskou tváří, je potřeba mít svůj styl, ale být současně in, je důležité být sebevědomý, a hlavně je potřeba ve všem uspokojit své rodiče a přátele.

Jsou zde i vlastnosti, které si vzájemně odporují  a  jsou realitě na hony vzdáleny.

 

Stejně jako je deformováno naše smýšlení ohledně vzhledu, stejným způsobem je deformováno i smyšlení o sexualitě.

Mladí lidé jsou velmi často ponecháváni se svými problémy z dospívání a sexualitou sami. Mnohdy je jediným zdrojem informací internet. Ne vždy se jim daří najít dobrý zdroj informací. Mohou narazit nejen na své rádoby zkušené vrstevníky, ale i na lidi s nějakou úchylkou, kteří jejich nevědomosti rádi využijí. Mladí lidé potřebují někoho, kdo nebude moralizovat a odsuzovat a zároveň je připraven si je vyslechnout. Proto je mohou dostat do pasti, ze které pak marně hledají cestu ven.

Může se stát, že narazí na stránky, kde se sexuální styk neukazuje jako zážitek plný lásky, jak si jej představovali. Muže být představen stylem, který jednoho z partnerů ponižuje a dělá z nich podřadné bytosti. Dostane-li se podobný materiál do rukou nezralé osobě, může v ni vyvolat i celoživotní blok a sex začne chápat jako něco odporného a ponižujícího.

Děti sice neochráníme před tou „horší“ stránkou života ale vůbec jim nepomůžeme, když budeme tvrdit, že zlo neexistuje. Lépe je přiznat, že existuje a že určitému procentu lidí to i vyhovuje, ale že to není tak obvyklé, jak se na první pohled může zdát. Jen tak lze narovnat pokřivené zrcadlo v jejich mysli.

Zda se nepříjemný pocit z příliš brzkého nebo necitlivého seznámení s realitou stane trvalým pocitem, záleží hodně činitelích. Důležitý je věk, vzdělání, zkušenosti, a také na tom, zda si měli, s kým na toto téma popovídat a získat případná vyjasnění nepochopeného.  Spokojený sexuální život dětí ovlivní jejich životní pouť v dospělosti, která je se sexem úzce spjata.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová