28 června, 2022

Velký úklid

Kdysi bylo naprostým pravidlem, že se na jaře i před vánocemi dělal. tzv. velký úklid. Před Vánocemi proto, že během roku bylo hodně práce na poli, které s přicházejícím chladem ustávaly. Doma se proto začalo „smejčit“ a připravovat vše na svátky. Spíže se vyklidily a vybílily se vápnem,  aby se tam mohly bezpečně uložit zásoby na celou zimu. Na jaře se úklidem vítalo sluníčko a poloprázdné spíže se tedy znovu čistily a kontrolovaly se zbytky zásob.

Dnes tento velký úklid dělá jen málo které domácnosti, ale podvědomě v tomto období malujeme, nebo přemisťujeme nábytek, čímž se tomuto úklidu velmi blížíme.

 

Zrcadlo vyčistíme směsí vody a octu.

 

Starožitný nábytek bude zase lesklý, když ho naleštíme včelím voskem.

 

Zašlé stříbrné nádobí – stříbro se bude zase lesknout, když jej vyčistíme kašičkou ze škrobu a vody. Můžete vyzkoušet i pastu na zuby.

 

Pavučiny odstraníte ze stropu tak, že na smeták navlečete navlhčené staré ponožky a pavučinu na ně namotáme.

 

Černé šmouhy od bot – Máte světlou podlahu a zůstaly na ni šmouhy od gumových bot. Snadno je odstraníte gumou na gumování.

 

Renovace bílé kabelky či bot Nejraději kupujete bílé kabelky, protože brzy zajdou? Krásu bílé kabelky nebo bot zase trochu obnovíme tak, že si vyrobíme roztok čpavku a vody 1:1 a tím ji vyčistíme.

Skvrny od ovoce Blíží se doba, kdy začne dozrávat ovoce. S jeho obíráním souvisí i s jeho úpravou a znečištěnými rukami. Zašlé ruce zase vybělíme neředěným octem.

Smažení na pánvi s cedníkem? – Abyste neměli při smažení poprskaný sporák, přikryjte pánev cedníkem. Nejenže ochráníte sporák, ale řízečky budou daleko křehčí

 

JAHODOVÁ maska na mastnou pleť – Jahody čistí a oživují všechny typy pleti. Mají stahující účinky, zklidňují podrážděnou pleť. Obsahují vitamín C, který chrání před volnými radikály, tedy i před stárnutím. 2 lžíce ovesných vloček, 3 zralé jahody, 1 lžička smetany. Vločky rozmixujeme, přidáme jahody a smetanu a dobře promícháme. Masku necháme působit 10 min. a smyjeme studenou vodou.

 

Slepené fotografie? Pokud se vám k sobě přilepily fotky, tak je netrhejte od sebe násilím. Vezměte dentální nit a opatrně je oddělte.  Nebo: Dejte je na půl hodiny do mrazáku a potom je jemně nějakým tupým předmětem od sebe oddělte.

 

Označení záhonů po zasetí  Pokud máte zahrádku, určitě se vám někdy stalo, že jste zaseli dvě věci na jedno místo. Popište si špejle od nanuků lihovým fixem a už se příště nespletete.

 

Poškozené dřevěné nástroje – Pokud máte sice kvalitní šroubovák, ale má poškozenou, dřevěnou rukojeť, špatně se s ním pracuje. Vezměte si lak na nehty a vytvořte na nerovnostech vrstvu, která ochrání vaše ruce. Až lak zatvrdne jemně místo přebruste.

 

Jednoduché chůdy na malování – Máte sice nízké stropy, ale přesto vám chybí pár centimetrů, abyste dosáhli i na strop? Vezměte si dva starší kbelíky, sundejte jim ucho a přilepte, přišroubujte či pevně přivažte nějaké staré boty. Už nikdy nebudete při malování nebo mytí oken potřebovat žebřík.

 

Odstranění zápachu z rukou – Stahovali jste kapra, nebo krájeli cibuli a za chvíli musíte jít na jednání. Drhnete si ruce, ale ono nic. Pořád to cítíte. Promněte si v ruchách kávu, která je sice také silně aromatická, ale ostatní zápachy přebije. Pro spořivé – můžete použít i tzv. druhák, což je už jednou spařená káva. Tu ale pro větší intenzitu přelijte horkou vodou a v té si ruce umyjte.

Levná olovnice na měření svislých ploch – Nejste sice žádný domácí kutil, ale najednou potřebujete změřit, jestli vám řemeslník postavil např. perfektně kolmou zeď. Nejste sice žádný domácí kutil, ale najednou potřebujete změřit, jestli vám řemeslník postavil např. perfektně kolmou zeď. Vezměte si provázek a na jeho konec přivažte cokoli těžkého, např. matičky, nebo klíče. O ostatní se postará zemská přitažlivost. Jen nezapomeňte, že horní část provázku musí být dále od zdi tak, aby se klíče stěny nedotýkaly, jinak nezjistíte nic.

 

Zelené vlasy z bazénu – Strávili jste sice příjemné odpoledne v bazénu, ale pohled do zrcadla vám řekne bacha vodník, protože plavá barva se změnila na zelenou. Rozetřete si na vlasech kečup, nechejte působit asi čtvrt hodiny a pak umyjte běžným šamponem.

 

Odvápnění varné konvice Varnou konev je občas potřeba odvápnit. Nalejte do ní 1:1 ocet / voda a dejte to zavařit. Pak vylejte a dejte znovu zavařit čistou vodu, abyste zítra nepili kávu s octem.

 

Hrnky špinavé od čaje – Na usazeniny od čaje nebo kávy není potřeba hned brát čistící prostředky. Čím méně chemie, tím lépe. Strčte mokré prsty přímo do soli a usazenina hned pustí. Nebo: Udělejte si kašičku ze soli a octu a tím jednoduše hrníčky vydrhněte. Nebo: Stejnou službu nám udělá soda.

 

Výměna vody ve váze – Jste milovníci květin, ale neradi vyměňujete vodu ve váze, protože se vám pak aranžmá nedaří dát do původním stavu. Pořiďte si, nebo vyrobte si sací balonek, do kterého vodu jednoduše nasajete a pak přidáte vodu novou.

Mytí vázy s úzkým hrdlem – Máte sice krásnou vázu na jedinou růži nebo orchidej, ale hrdlo je tak úzké, že tam nestrčíte ani štětku na čištění? Nasypejte do ní písek, trochu saponátu a vodu a nechejte odmočit. Pak vázu důkladně protřepejte. Všechny usazeniny se uvolní.

 

Granule s mravenčí příchutí – Dáte svým miláčkům něco dobrého do misky a v tu ránu to objeví i hladoví mravenci. Je tu jednoduchá pomoc, aby psi si nemuseli plnit břicha štípajícími mravenci. Kolem misky nasypejte jedlou sodu.

 

Čištění zahradního grilu Jak vyčistit zahradní gril, když nechcete použít žádné chemikálie, které byste pak měli v mase? Udělejte si kašičku 1:1 soda a voda. Naneste drátěným kartáčkem na gril a po 15 minutách vše setřete hadříkem. Při pravidelném péči bude gril stále jako nový.

 

Jak na plíseň v koupelně Ne každý má tu výhodu, že má v koupelně okno a tak se tam často dělá plíseň. Nejlépe je zasáhnout, když tam ještě není. Pokud už je pozdě, tak ji důkladně odstraňte, kachlíky omyjte a pak všude naneste leštěnku na auta, která je odolná proti vodě a tak plíseň ke  stěnám nepustí.

 

Jak na špinavý odpadkový koš – Nevyhazujte obaly od vajec, ale recyklujte je tak, že vám udělají i jinou službu. Důkladně umyjte koš na smetí, pak na dno položte obal od vajec a teprve pak dejte do koše sáček. Stane-li se, že se sáček protrhne, a proteče, zůstane váš koš čistý.

 

Aby byly buchty jako čerstvé – jste sami a nechcete neustále nakupovat předražené koláčky v pekárně. Klidně si je upečte a až zchladnou, zabalte je do potravinářské folie anebo jiného hermetického obalu (aby nevysychaly) a vložte je do mrazáku. Před použitím je dejte asi na 15 vteřin do mikrovlnky a máte vystaráno. Pokud položíte pečivo jen tak na stůl, taky se rozmrazí, ale bude to trvat trochu déle.

 

Eliminace zatuchlého vzduchu – vrátili jste se po dlouhé době na chalupu a ve vzduchu visí zatuchlý vzduch, který ne a ne vyvětrat. Dejte do nějaké staré punčochy pár lžic sody a zavěste ji někde v místnosti.

 

Co s tuhým masem na grilování – Chystáte se grilovat a nejste si moc jisti jemností právě nakládaného masa. Pokud přidáte do láku trochu sody, pak bude maso po naložení určitě křehčí.

Jak nespálit maso při grilování – Grilujete a bojíte se od toho odběhnout, protože musíte vodou hasit drobné požáry v grilu. Pokud máte kočku, tak určitě máte i stelivo. Dejte ho na dno grilu (pochopitelně neznečištěné) a ohníčky nevzplanou. Pro jistotu se ale nejdříve podívejte co stelivo obsahuje, protože může jít i o dřevěné peletky, které naopak chytnou rychle.

 

Slehlé koberce po stěhování nábytku – Pokud rádi stěhujete nábytek, asi vás nepřekvapí informace, že skříně a stoly zanechávají na koberci nehezké prohlubně. Snadno si pomůžeme, když na slehlé místo položíme kostku ledu. Vlas se zase postaví.

 

Rychlejší žehlení – Žehlící prkno obalené alobalem vám umožní žejlit až 3x rychleji, protože se teplo od něj odráží směrem vzhůru a vyžehlí vám současně druhou stranu prádla. Sundejte tedy látkový potah, kostru prkna obalte alobalem a potah dejte zpět.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová