29 června, 2022

Třezalka tečkovaná a skvrnitá

Téměř zázračnou bylinou je třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum, ľubovník, čarovník, krevníček, děravec, prostřelenec). Je to typická svatojánská bylina, která roste v celé Evropě, Asii i Africe a má ráda slunné a suché louky v nížinách. Její rodnou sestrou je třezalka skvrnitá, která naopak má ráda vlhko a horské oblasti. Laik je od sebe snadno rozezná podle lodyhy – třezalka skvrnitá ji má čtyřhrannou. Nic ji to však na léčebných účincích neubírá, protože obě mají podobné účinky (skvrnitá je slabší). Sbírá se hned, jakmile rostlina rozkvete a to po ránu.

Nejúčinnější je údajně trhaná v den svatého Jána, tj. 24.6.

Rostlina je vysoká kolem půl metru, proto se v trávě snadno hledá. Květy jsou žluté pětičetné a zespodu, stejně jako na celé rostliny jsou krvavě červené tečky (krev sv. Jána).

Sbírá se horních asi 30 cm rostliny, a ihned ji zpracujeme buď do oleje, nebo tinktury, které jsou nejúčinnější. I pro sušení je lepší ji nařezat na menší části už začerstva, protože lodyhy hodně ztvrdnou a pak už se nařezat nedají. Sušíme ve stínu. Nejúčinnější je v období kolem svatého Jana (24.6.)

Třezalku můžeme užívat pravidelně, klidně i několik týdnů vkuse, protože není návyková.

 

Léčivé účinky jsou velmi výrazné a používá se v lidovém léčitelství hodně dlouho.

Vnitřní využití, např. vývar nám prospívá takto:

 • Zahání nespavost, úzkost, stres a deprese, melancholii, protože má sedativní a uklidňující účinky a zklidňuje i žaludeční neurózy 
 • Je vynikající na zimní deprese, způsobené nedostatkem slunečního záření.
 • Má močopudné účinky, pomáhají tedy k pročištění těla a je skvělá i na zánět ledvin.
 • Léčí celý zažívací trakt vč. žlučníku, dvanácterníku, slinivky, jater, podporuje činnost žaludečních šťáv, žaludeční vředy, hemeroidy, průjmy,
 • klimakteriu ženám tlumí hormonální výkyvy.
 • Pomáhá při léčbě nachlazení a chřipky, protože působí antibioticky, pomáhá i při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi.
 • Čistí krev, tlumí vnitřní krvácení, zlepšuje kvalitu cév, snižuje krevní tlak, pomáhá při chorobách plic.
 • Při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze a na zánět trojklanného nervu.

 

Vnější užití je zastoupeno hlavně třezalkovým olejem, který se aplikuje jako obklad nebo se vmasírovává do pokožky při masáži:

 • Tlumí revmatické bolesti, ischias, výrony, zlomeniny, modřiny, odstraňuje otoky.
 • Má protizánětlivé účinky, dobře působí na ekzémy, vředy, hemeroidy, hojí menší poranění kůže a popáleniny, sluneční ekzém, omrzliny.
 • Zlepšuje stav u pacientů postižených dnou.
 • Má zklidňující a uvolňující účinky při úzkostech či stresu. Celkově tedy pozitivně působí na psychický stav.
 • Pacientům s mozkovou příhodou se masíruje krk kolem páteře a pomáhá regenerovat postižené cévy a tkanivo v mozku.
 • Při bodnutí hmyzem omezuje nepříjemné otoky a svědění.

 

Recepty

Třezalkový vývar: 2 čajové lžičky suché nařezané třezalky zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut odstát a přecedíme. Můžeme vypít až 3 šálky denně.

Třezalkový olej: 300 g čerstvé natě vč. květů nasekáme nadrobno, smícháme s 1 l olivového/slunečnicového oleje a necháme asi 5 dní v neuzavřené skleněné láhvi. Potom ji uzavřeme a asi tak 2 měsíce ji necháme na teplém a slunečném místě. Potom přecedíme a řádně uzavřeme. (užívá se vně i vnitřně až 3x denně 1 čajová lžička)
 

 Na co si u třezalky máme dát pozor

Může snižovat účinnost hormonální antikoncepce, proto je lepší na to při jejím užívání myslet. Dalším nežádoucím účinkem je, že může být pokožka citlivější na slunce a proto platí pravidlo žádné velké slunění. Pokožka na slunci rychle zarudne, případně se osype rudými fleky, zejména na místech s nedostatkem pigmentu, která se mohou zanítit.

Dále by třezalka neměla být podávána lidem, kteří mají těžkou formu cukrovky, hodně nízký krevní tlak, nebo metastazující nádory. Rovněž u alergiků na pyl může dojít k bouřlivé reakci.

 

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová