27 září, 2022

Tetování

tetováníUž pár let je mezi mladými lidmi velmi oblíbené tetování. Důvody jsou různé, snaha se nějak odlišit, popudit své rodiče nebo o snahu být zajímavým a pozvednutí sebevědomí. Nebo proto, že je má přeci „každý“. V různých kulturách má tetování různý význam. Nelze sice s jistotou doložit, kde tetování vzniklo, ale užívalo se už ve starověkém Egyptě ke značkování otroků a nepochybně se používalo i dlouho předtím.

Velmi rozšířené bylo po celé Asii, zejména v Japonsku a Indii, kde bylo velmi rozšířené „tetování“ henou.

Tetováním si zdobili své obličeje i Eskymáci. Tetování mělo různé významy, označení dospělosti či zabitých zvířat, ale mělo i duchovní význam. Různým tetováním se odlišovaly i příslušníci různých kmenů. Mezi indiány mělo tetování zastrašit nepřátele.

Tetování bylo velmi oblíbené i v cirkusech. Vystupující (a byly to i ženy) mívali často pokryté celé tělo, stavěli je na odiv.

Tetování má skrytý význam

I dnes něco vypovídá o svém majiteli. Proto je dobré si o symbolu, který se vám líbí něco zjistit. Tetování totiž neslouží jen jako ozdoba těla, ale je velmi oblíbené např. u příslušníků podsvětí. U nás jednotlivé obrazce až tak velký význam nemají, ale při cestování po světě se možná začnete divit, když budete vzbuzovat nebývalou pozornost.

V amerických věznicích je tetování jistým označení postavení vězně. Přestože je tetování zakázáno a nejeden vězeň díky špatné hygieně dostane rozsáhlou infekci nebo dokonce AIDS, vždy se vězňům podaří nějaký strojek vyrobit. Díky doživotním trestům mají tatéři dost času a vznikají tam dokonalá umělecká díla. Jednotlivé obrazce mohou hovořit o tom, jaký zločin tato osoba spáchala a určuje to jejich postavení. Pokud spoluvězni zjistí, že má někdo znak činu, který nespáchal, symbol mu jednoduše z kůže vyříznou.

Dozorci se musí v jednotlivých symbolech dokonale vyznat, protože různé gangy mají různé znaky a dostane-li se nějaký trestanec do jiné skupiny vězňů, pak mu hrozí skoro jistě lynčování, nebo smrt.

Tetování je běžné i u japonské organizace Jakuza. Jejich členové mají tetováním pokryté skoro celé tělo a má jim dodávat sílu a odvahu. Černé pruhy na rukou např. znamenají, kolik zločinů jejich nositel spáchal.

Rovněž prostitutky se tetováním „značkovaly“, aby je bylo možno odlišit i mimo „zaměstnání“.

Tetování je hodně rozšířeno mezi vojáky a námořníky. Ale i zde jsou určité symboly, které je možno si nechat vytetovat až po nějaké události. Přeplujete-li oceán, jsou to vlaštovky, překročíte-li rovník, je to Neptun.

 

Rozhodli jste se pro tetování?

Rozhodně nejde o rozhodnutí na pár let, ale na celý život. Nemělo by vzniknout po nějakém bujarém večírku, ale mělo by jít o plánovaný akt. Podívejte se na své prarodiče a představte si, jak bude toto tetování vypadat třeba v 70-ti letech. Krásná a hladká pleť zmizí. V čase můžete přibrat anebo naopak hodně zhubnout a obrázek se může zdeformovat. S přibývajícími léty kerka ztrácí kontury a tím ztrácí tzv. glanc.

Co když potkáte budete mít partnera, pro kterého bude tetování zcela nepřijatelné? Jsou i zaměstnání, kde nemusí být tetování tolerováno. Existuje sice možnost odstranění kerky laserem, ale jde o velmi dlouhý, bolestivý a nákladný proces. Nejste-li ještě připraveni, nést všechna negativa, můžete využít dočasné tetování henou, které se po čase vymyje. Má to i tu výhodu, že obrazce mohou měnit vzhled i místo.

V poslední době zkoušejí tatéři tetování do malé vrstvy kůže a tím pádem by mohlo jít o efekt poněkud krátkodobější. Byla vyvinuta tetovací barva, která při běžném osvětlení není vidět.

Pokud jste se přesto pro tetování rozhodli:

  • Podívejte se nejdříve do občanky, jestli je vám už 18 let a pokud ne, musíte se zeptat rodičů.
  • Pak si důkladně vyberte tetovací salon ale i motiv a místo kerky.
  • motivu si zjistěte její původ a význam.
  • Při tetování může na pokožce dojít k alergické reakci, proto je lepší nezačínat s rozsáhlým obrazcem.

Kam umístit kerku

Mezi děvčaty je nejoblíbenější místo pro kerku na konci zad. Je to jednak proto, že toto místo je cizímu zraku možno skrýt a taky proto, že toto místo není tak bolestivé. Kdybychom to vzali z pohledu stárnutí pokožky, pak je to místo s relativní stabilitou.

Na počátku není vhodný kotník, třísla, ledviny, páteř, krk, okolí nehtů a obecně všechna místa, která jsou blízko kosti, protože mezi kůží a kostí je mnoho nervových zakončení a jsou velmi citlivá.

Bolest při tetování záleží na tom, jak nízký máte práh bolesti a na šikovnosti tatéra.

Po zákroku je lépe se vyhnout slunci i soláriu, protože obrazec rychleji stárne.

Související příspěvky

1 Komentáře

  1. Pianino Producenci

    Anna Rokita řekla, že láska, přátelství a bratrství jsou jako kouzlo. Nemůžeme je vidět, ale cítíme je. A s tím částečně souhlasím 🙂 A vy?

    Odpověď

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová