28 června, 2022

Telefonáty na čísla 8xx zdarma

Možná to nevíte, ale ne všechna telefonní čísla, která začínají na 8, jsou čísla pro volání zdarma. Hovorné neplatíte pouze u hovorů, které začínají na číslo 800 … … (některá „800“ z mobilů volat ani nejdou, ale pokud ano, jsou i zde vždy zdarma). Všechna ostatní čísla již zdarma nejsou a jde o placené hovory, stejně jako je tomu u čísel počínajících jakýmkoli jiným číslemDokonce i tzv. „Modré linky“, které mají sdílené náklady (čili část volající, část volaný), které by měly být levnější než běžné hovory, bývají ve finále mnohdy dražší a to i při volání v síti VoIP (internetové telefonování), kde není cena vůbec regulována. Mezi modré linky patří 810 … …, 811 … …, 844 … …, 848 … …, 855 … …,

 

Pak jsou zde „Bílé linky“ – 840 … …,841 … … ,842 … …, kde je cena  až 4x dražší (dle informace operátora), než u Modrých linek, a opět je většinou dražší než volání na běžná čísla.

Navíc většinou nelze na volání na takové linky uplatnit volný kredit, který máte smluvně dohodnut u O2, T-Mobile nebo Vodafonu a platíte tak za hovor i v případě že nemáte kredit vyčerpán.

Platíte-li si tedy nějaký měsíční paušál s volnými minutami, je dobré znát i místní aliasy (hledejte třeba „volání alias 800“) anebo ještě lépe na čísla začínající 8 prostě nevolat stejně jako jste si tu už zřejmě zakázali u telefonních čísel počínajících na číslici 9. Ale i u 9-kových čísel je potřeba si dát pozor, protože některé instituce (spořitelna, ministerstva, dráhy, …) mají taky 9-ková čísla a přitom mají arif jako obyčejné místní volání a ne jako uplacené služby.

Problém tedy je ten, že běžný člověk není schopen se rychle zorientovat v tom, která linka je levnější a která mu peněženku naopak důkladně provětrá.

Proto naše rada zní jednoduše: Máte-li některou z 9-kových nebo 8-kových linek prověřenou, protože směřuje na některou vaši službu, je dobré si ji uložit do telefonního seznamu – jako bezpečné číslo, kam bez obav volat můžete.

 

 

Autor: Mgr. Karel Zítek

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová