05 prosince, 2022

Štítná žláza

Štítná žláza vyrábí pro naše tělo hormony tyroxin a trijodtyronin, které potřebují všechny naše buňky.  Ovlivňuje látkovou výměnu, oxidaci, termoregulaci a urychluje odbourávání tuků a sacharidů. Díky štítné žlázy se proto umíme adaptovat nejen na změny teploty, ale i na zvyšující se zátěž a na stres. Čím více tělo zatěžujeme, tím snadněji můžeme činnost štítné žlázy narušit. Na vině je nejen styl života, ale i způsob stravování – nedostatek jodu v potravě štítná žláza kompenzuje tím, že se zvětší (struma).

Nefunkčnost štítné žlázy je dnes velmi rozšířená, zejména u žen.  Má li tělo nedostatek hormonů štítné žlázy, vyšle mozek do boje hormon THS a činnost štítné žlázy produkce stoupne. Když je ale v této chvíli dodán tělu hormon umělý (tablety), mozek se uklidní a přestane štítnou žlázu stimulovat k větší činnosti. V krvi je zase hladina hormonů na správné výši a nikdo nic neřeší, až na to že začnete každý den zobat pilulku za pilulkou a štítná žláza pomalu odumírá, protože ji není potřeba.

Pilulka neumí svou činností ovlivňovat správnou hladinu hormonů a tělo na to začne reagovat psychickými problémy, arytmií, nadváhou.

Příčina nedostatečné činnosti štítné žlázy může být i v překyselení organismu. To dráždí štítnou žlázu a vyvolává nadměrnou produkci hormonů. S postupujícím poškozením  se změní na nedostatečnou činnost, která už bývá trvalá.

Jde-li překyselení organismu ruku v ruce s hektický životem plného adrenalinu, který nedovolí tělu zregenerovat, nepomůže tu žádná rada. Postižený musí změnit životní styl a čím dříve se pokusí štítné žláze pomoci, tím lépe.

Výrazně pomůže snížit překyselení organismu a zaměřit pozornost na antioxidanty. Při měření pH moči (selektivní indikátorové papírky 5-9) si zapisujte, co jste jedli pár hodin zpětně, abyste zjistili, proč vám zvedla kyselost. Na kyselost má vliv i psychická nepohoda.
Jak s postupem léčby začne štítná žláza zase zvyšovat svou funkci, je potřeba pomalu snižovat uměle dodávané hormony.

Pro dobrou funkci je potřeba jíst alespoň 2x týdně ryby, a to zejména tehdy, když máte rádi zelí a další brukvovitou zeleninu, která tělu jód odebírá. Omezit byste také měli výrobky ze sóji a lepek. Rovněž vám neprospívá chlorovaná voda, takže pití vody z kohoutku je trochu problematické.

 

Na zvětšenou štítnou žlázu jsou dobré ostružiny.

Na uklidnění při zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele např. andělika lékařská

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová