28 června, 2022

Pylové alergie

Je mnoho druhů alergií, někdo je alergický na mléko, někdo na manžela, jiný na šéfa, ale nejhůře jsou na tom asi pyloví alergici, protože  mléko můžete přestat pít, s manželem se rozvedete, z práce odejdete, ale dýchat prostě musíte i kdybyste se snažili jak chtěli. Dobrou zprávou je, že pro alergiky, kteří bojují s pylovou alergií za chvíli nastane konec trápení, protože  měsíce listopad a prosinec jsou nejklidnějším obdobím roku.

Ti, které pylová alergie trápí už mnoho let, mají vše již perfektně zmapované,  vědí, která z rostlin je trápí více a která méně, ale i to, jak se tomu bránit.

Hůře jsou na tom ti, kterým teče z očí a nosu jen krátkou dobu, protože se své nepřátele teprve snaží identifikovat.

Proč je pyl pro někoho tak nepříjemný?

Je jasné, že pyl je v přírodě velmi důležitý, protože slouží k rozmnožování rostlin. Jsou to něco jako rostlinné spermie. Bez pylu bychom si nemohli pochutnávat ani na jablku ani na pivu. Což je možná nepříjemné zjištění pro některé alergické pány.
Rostliny jsou buď větrosprašné nebo hmyzosprašné.

Větrosprašné rostliny vypouštějí svůj pyl do širokého okolí, proto když je někdo alergický třeba na břízu, může mít problém, i když se nevyskytuje přímo v jeho okolí.
Hmyzosprašné rostliny mají většinou výrazné květy a intenzivně voní, aby je hmyz snadno nalezl a je tedy daleko snadnější se jim vyhnout.

Které pyly jsou nejproblémovější?

Nejčastěji jde o alergii na pyl trav, proto pokud hledáte příčinu svých problémů, zaměřte se nejdříve na ně.
Špatnou zprávou ale je to, že mnoho alergiků je alergických na více druhů pylů najednou a mnoho z nich trpí i tzv. zkříženou alergií, což znamená, že když např. kvete jetel, tak nemohou jíst jablka.

Jak se proti pylům bránit?

Pyl se šíří vzduchem a napadá dýchací cesty, což  následně způsobuje alergické záchvaty.Každý alergik se jim tedy snaží vyhnout.

Asi nejsnadnější ale nejméně efektivní je sprej proti vzdušným alergenům, protože je jej nutno aplikovat často. Hodí se tedy spíše na dovolenou, kde si jim občas pročistíme pokoj.
Doma si do oken můžeme umístit protipylové sítě, které sice odfiltrují při větrání většinu pylů, ale protože je síť velmi hustá, tak nepouští do místnosti moc světla. Není tedy dobré ji dát do všech oken.
Můžeme také použít čističky vzduchu, které mají velmi výkonné mikrofiltry. Výkon motoru by však měl odpovídat velkosti prostoru, který má vyčistit. Ideální je takový, který profiltruje všechen vzduch nejméně 4x za hodinu.
Venku se pylům bráníme složitěji. Jak se tady bezpečněji pohybovat v přírodě i v krizových měsících?
Je dobré mít u sebe vhodné protialergické léky, které vám může předepsat lékař, případně je můžete volně koupit v lékárně.
Pokud milujete procházky, tak nejméně pylu je ve vzduchu ráno, nebo po dešti. Krátká bouřka ale pyl spíše rozvíří. Pro procházku si zvolte raději lesní cestičky než louku.
Pokud máte tu možnost, jezděte na dovolenou právě v době, kdy kvete právě váš alergen.
Alergie se nemusí omezit jen na rýmu a zánět spojivek, ale může zasáhnout i plíce. Pokud už vás tedy přeci jen občas nějaká ta alergie dostihne, je dobré si pořídit inhalátor, který vám odstraní ze sliznice alergeny, díky čemuž se vám zmenší otoky a rozpustí hlen.

 

Sledujte, kdy se vaše alergie nejvíce zhoršuje

Leden: líska
Únor: líska, olše
Březen: bříza, dub, jalovec, jilm, líska, olše, tis, topol, vrba
Duben: buk, borovice, bříza, cypřiš, dub, drnavec, hořčice, habr, jalovec, jasan, javor, jilm, jírovec, kaštanovník, líska, olše, ořešák, platan, pampeliška, řepka, tis, topol, vrba,
Květen: bojínek, borovice, bříza, buk, cypřiš, černý bez, drnavec, lipnice, hořčice, jetel, jitrocel, kopřiva, vojtěška,  dub, habr, jalovec, jasan, javor, jírovec, kaštanovník, lípa, olivovník, ořešák, pampeliška, psárka, platan, vrba, řepka, šťovík, srha, žito,
Červen: bojínek, černý bez, drnavec, jetel, jitrocel, jílek, kostřava, lipnice, heřmánek, kopřiva, lípa, merlík, medyněk, pampeliška, šťovík, vojtěška,  olivovník, pajasan, psárka, pýr, srha, žito,
Červenec: ambrózie, bojínek, černý bez, drnavec, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, kopřiva, jílek, kostřava, kukuřice, lípa, lipnice, medyněk, merlík, psárka, pýr, pampeliška, pelyněk, šťovík, srha, žito,
Srpen: ambrózie, bojínek, drnavec, jílek, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, kopřiva, kostřava, kukuřice, lipnice, medyněk, pýr, rákos, srha, merlík, pampeliška, pelyněk, šťovík,
Září: ambrózie, drnavec, kukuřice, heřmánek, jetel, jitrocel, kopřiva, merlík, pelyněk, rákos, srha, šťovík,
Říjen: ambrózie, pelyněk, rákos,

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová