28 listopadu, 2022

Přítulný hmyz – blechy, vši,…

Jaro je tu a s ním se začne v přírodě  vše hýbat. Probudí se přezimující zvířata i stromy a mnohdy se právě v tomto období probudí k vyšší aktivitě nejen komáři, ale třeba i vši, protože nemají rády velké výkyvy teplot. Veš patří do skupiny hematofágních členovců, čili potvůrek, které sají krev a patří zde např. i blechy, komáři a klíšťata. Všichni je známe, někomu vadí více, někomu méně, někomu vyskáčou po jejich útoku různě velké dermatitidy a někdo jejich milou návštěvu ani nezaregistruje. Faktem ale je, že znepříjemňují život nejen lidem, ale i zvířatům a navíc jsou mnohdy příčinou přenosů patogenů, které mohou způsobit závažné onemocnění, a u mnohých se jen můžeme domýšlet, která z těchto potvůrek nám nezanesla do krevního oběhu např. boreliózu, encefalitidu případně malárii nebo žlutou zimnici v tropičtějších oblastech.

Obtěžovat nás mohou různě dlouho a v různých stádiích svého života. Zatímco komár saje krev jen pár vteřin, tak klíště může na našich zádech hodovat třeba i týden.

„Neškrábej se!“ Snadno se to řekne, ale hůř udělá.   Máte-li ale na zahrádce netřesk, tak máte vyhráno. Utrhněte si z něj jeden lísteček, rozmáčkněte mezi prsty, a pak potřete štípanec.  Okamžitě vás přestane pálit. Listy netřesku obsahují gelovitou šťávu, která má dezinfekční účinky, je chladivá a působí protizánětlivě. Můžete ji použít i na popáleniny, jakékoli kožní infekce, odřeniny.

Nebo: Namočte kapesník do aviváže a nechejte jej uschnout. Pak si jej dejte do kapsy. Budete krásně vonět a komáry to odpudí.

Nebo: Do skleničky s Alpou dejte asi lžíci hřebíčků (koření). Až kapalina zhnědne (asi 10 dní), potřete si tím vlasy, ruce, oděv, prostě cokoli, kde by mohli proniknout.

 

Vši (Anoplura)– existuje kolem 3 tisíc druhů a jen 3 druhy napadají člověka. Je to veš dětská veš šatní, a veš muňka. Veš neumí na rozdíl od blech skákat a tak to má s hledáním hostitele trochu složitější. Při pohybu se přidržuje srsti hostitele, kterého se snaží držet po celý svůj životní cyklus, protože ztrátou hostitele díky rychle dehydrataci hynou.

Dětská veš žije ve vlasech a nejčastěji ji najdete kolem spánků, kde veš hlade svá vajíčka jak první vhodné místo.

Veš šatní se skrývá na místech, která jsou pokryta oděvem a protože je projevem špatné hygieny, říká se jí choroba tuláků.

Veš muňka žije v ochlupení pohlavních orgánů (nikdy ve vlasech) a přenáší se při pohlavním styku, nebo ložním prádlem.

Sameček dokáže oplodnit i dvacet samiček po sobě. Vajíčka, která se líhnou při příznivých podmínkách asi za týden. Z vajíček se líhnou hladové vši, které se krmí asi 5x denně. Veš žije asi měsíc a za svůj život naklade kolem 150 vajíček.

blecha
blecha

Veš přežije v sauně i pod vodou, protože si umí kolem sebe vytvořit vzduchový vak.Vši jsou velmi citlivé na chlad a změnu teplot a proto se např. vši šatní lze zbavit tak, že oděvy vystavíte mrazu nebo naopak teplotě nad 50°C . Nebo se jich lze zbavit tak, že použijeme přípravek, který jim silným filtrem ucpe dýchací otvory a veš se prakticky udusí.

 

Blechy (Siphonaptera) – Je známo přes 2 tisíce druhů blech, a protože se některým více líbí u koček nebo psů, lze je dělit třeba na psí nebo kočičí blechy. Svou oběť si najde podle tepla, pachů, vlhka a přemisťuje se mohutnými skoky.

Jejich vývoj je celkem rychlý. Blecha naklade mrňavá vajíčka, která nejsou lepkavá a proto je nositel trousí volně po svém okolí. Z vajíček se během pár dnů vylíhnou larvy, které se živí výkaly dospělých blech. Larvy nemají rády přímé sluneční světlo, horko a sucho. Brzy se však zakuklí a z kokonu vyleze blecha, která už je připravena k sání krve. Za příznivých podmínek proběhne celé stádium do týdne, kdy se mohou blechy začít divoce množit. Jediná samice vysaje za den krev čítající až pětinásobek své váhy a je schopna za pár týdnů svého života naklade přes tisíc vajíček.

 

Komáři – je známo přes 2000 různých druhů a na rozdíl od předchozích miláčků se živí krví jen komáří samičky. Samečkové jsou vegetariáni.

K rozmnožování potřebují ale nejen krev, ale rovněž stojatou vodu, jakou jsou různé tůňky, ale stačí jim i docela obyčejná kaluž anebo sud s vodou u vašeho domu.

Při hledání hostitele se orientují nejen díky infračerveného záření, ale také čichem, a proto mu možná někdo voní lépe a někdo hůře.

Na ochranu proti kousnutí se prodává hodně přípravků, které jsou mnohdy nepříjemné, a cítíme ze z nich ulepení. Mě se osvědčilo namočit vrchovatou lžičku hřebíčku do lahvičky s alpou a po pár dnech se tím výluhem potírat nebo jej dáme do rozprašovače. Vůně je celkem příjemná a nevýrazná a navíc tím lze postříkat i oděv, který máme na sobě.

 

Klíšťata – nenapadají jen savce, ale můžeme je nalézt i na plazech. Jde o velmi odolné jedince a dokáží klidně i rok hladovět a jen čekat. Líbí se jim ve vlhkém porostu či trávě, v jeskyních nebo různých štěrbinách. Na hostitele si klíště prostě z trávy jen přeleze a může trvat až 30 hodin, než si najde vhodné místo.

Krví hostitele se živí už larvy. Dospělý samec nepřímá potravu ale snaží se najít samičku k rozmnožování. Oplodněná vajíčka, kterých může být až několik tisíc, klade samice do půdy a umírá. Vzhledem k tomu, že cílem klíštěte právě ono kladení vajíček, může být naživu i tři roky. Prostě pokud se to nepovede.

Proč se klíště tak dobře drží a jak jej odstranit? Kousnutí klíštětem většinou ani neucítíte, ale díky jeho sání začne tělo vytvářet protilátky, díky kterým začne místo svědit. Jakmile se zakousne tak to tohoto místa vypustí tekutinu, která ztvrdne. Pak teprve začne klíště sát krev. Sání trvá obvykle jeden den.

Pro odstranění klíštěte nepoužívejte rádoby skvělé nápady, jako je lak na nehty, oheň apod. Klíště vytáhneme rychlým trhnutím, ale abychom se neinfikovali, je dobré to provést pomocí pinzety. Na klíště bychom neměli tlačit, aby nedošlo k vytlačení střev do rány, což je horší, než když tam zůstanou kusadla. Poté ránu vydezinfikujeme. Zůstaly-li v ráně kusadla, dezinfekci opakujeme a tělo už si s tím poradí samo.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová