27 září, 2022

Rajčata

Během posledních teplých let neplatí, že se rajčatům daří jen v nížinách. Léta jsou nyní tak teplá, že je můžeme pěstovat bez skleníku i ve vyšších polohách. Podle toho jak máme dostatek místa a kam budeme vysazovat, je možné sazenice začít pěstovat už v lednu – únoru.

 

Sazenice

Do nádoby, která je hluboká alespoň 5 cm a má drenážní otvor dejte sadbovou hlínu, která je namíchána tak, aby se sazenicím dobře dařilo a neobsahuje semena plevelů ani houbové organismy.

K první výsadbě můžete použít papírové zásobníky vajec nebo i dobře vymyté kelímky od jogurtu či sadbové kapsle.

Máte-li jen velké kelímky, dejte tam hlíny jen na oněch 5 cm a postupně je hlínou dosypávejte. Semínka dejte do hloubky asi 2 cm. Zatím nepotřebují světlo, ale hlavně teplo a vlhko, proto je můžete v této fázi přikrýt netkanou textilií. Rajčata by měla vyklíčit za 5-10 dní, u paprik to trvá o pár dní déle.

Jakmile začnou vykukovat, dejte kelímky na jižní okno, nebo jim přisvětlujte zářivkou, která by měla být asi 10 cm nad rostlinami. Umělé světlo by mělo být zapnuto 12 – 16 hodin denně. Nedostatek světla způsobuje vytažení rostlin, které jsou slabé a vysoké.

Jakmile má rostlinka 5 cm, je nutné ji přesadit do hlubší nádoby. Tentokrát už platí co kontejner, to jedna sazenice. Sazenice už jsou dost silné na další hnojení. Umyjte banánovou slupku a nakrájejte na kousky. Dejte hlínu, slupku, hlínu, sazenici. Nejenže dá rostlině minerály, ale tím jak se bude rozkládat, bude zahřívat zeminu.

Během růstu zalévejte jednou týdně chladným, neslaným vývarem z brambor (slupek), do kterého jste přidali kapičku jódu. Můžete je jednou týdně zalít slabým vývarem ze slupek cibule. Cibule chrání před chorobami a odpuzuje hmyz.

Rajčata jsou v podstatě plevel. Pokaždé když je sázíte do větší nádoby, můžete je tzv. trochu utopit a dosypat hlínou až k prvním lístkům (slabé spodní listy odstraňte). Jsou schopné rychle zakořenit a kořeny vypouští i z oddenku, který byl zasypán hlínou.

Výsadba

Rajčata milují slunné místo, chráněné proti studenému větru. V teplých oblastech (či ve skleníku) je možné vysadit sazenice do země už když mají 4-6 pravých listů, ale tam, kde hrozí ranní mrazíky je třeba vyčkat a trpělivě přesazovat do větších nádob, až do doby, než mrazíky nehrozí.

Můžete zariskovat a předpěstovat si 3x více sazenic než je potřeba, a když přijde neočekávaný mráz, vysadíme nové. Když nezmrznou, podarujete sousedy.

Když nastane chvíle, kdy je budeme dávat ven, připravíme si záhony na slunném místě tak, že vyhloubíme díry asi 20 cm hluboké. Rajčata potřebují humózní a propustnou hlínu a některé druhy i oporu. Když jste si sazenice rajčat koupili, měli byste vědět, jak budou vysoké, abyste se na to připravili už nyní a do každé díry umístěte vhodně vysoký kolík, ke kterému budete rajče postupně vyvazovat.

Na dno připravené díry dejte rybí hlavu, ocas, páteř, prostě veškeré rybí zbytky. Pro tuto příležitost se můžete připravovat už předem a během roku si to schováte do mrazničky a ve vhodné chvíli dáte rozmrazit. Dále dáte na dno asi 3-4 ks rozbitých skořápek z vajec, 2 tablety aspirinu a hrst kostní moučky. To vše podpoří imunitu rostlinky a zvýší počet květů. Sazenici vyjmeme z nádoby a dáme do děr.

Správná sazenice je nízká a hustě olistěná. Neuhlídali-li jsme výšku rostliny a listy jsou řídké? Nevadí, sazenici vysaďte zešikma, ale tak abyste ji nesázeli moc hluboko a zároveň aby moc netrčela nad zemí.

Pozor na listy, které by byly zasypány hlínou. Vždy je potřeba je odstřihnout. Sazenici jemně zasypeme, hlínu kolem dokola neutlačujeme (potřebuje kyslík) a důkladně zalejeme. Jakmile se sazenice ve svém domově usadí, můžeme dosypat propadlou hlínu po zalévání kolem rostliny. Zlomila se vám? Nevadí, zpomalili jste růst, ale rajče nezahyne.

Růst rajčat stimuluje výluh z tabáku nebo kopřiv, který naředíme s vodou na zálivku.

 

Další péče během růstu

Rajčata jsou náročné na vodu, mají raději častou zálivku, není-li to možné, zaléváme je podle počasí alespoň obden. Voda by neměla být studená. Nejlépe je teplá, zahřátá od sluníčka, klidně kolem 24 st.. Nejlépe poznáte, že je hlína suchá tak, že se prokopnete tak 5 cm hluboko a je-li půda vlhká, máte vyhráno, pokud ne, je vodu potřeba přidat.

Listy z rostliny pokud možno neodstraňujeme (pokud nejsou suché nebo nějak napadené). Naopak  je potřeba vyštipovat boční výhony, které se neustále vytvářejí u paty listů.

Během kvetení zalejte rajčata manganistanem draselným (poměr 2g na 10 litrů vody). Rajčata budou šťavnatější. Až se začnou tvořit plody, dejte kolem rajčat občas trochu kompostu, vyzrálého hnoje, posekané trávy, nebo nějaké dusíkaté hnojivo. Jednou týdně můžete do vody (10 l) dát 4 kapky jódu. Rajčata díky jódu rychleji dozrají. Rovněž popel ze dřeva jim udělá radost. Můžete jej k nim přidat 1 týdně – na 10 l vody dejte 1 sklenici popela a ke každé rostlině přidejte 0,5 l roztoku.

Od prvních květů do sklizně musíme počkat 2 měsíce. Proto rostlinu koncem léta na vrcholu zaštípneme, aby už dále nerostla a sílu dala do plodů. Když už očekáváme podzimní mrazíky, sklidíme i narůžovělá rajčata, která nám v teple dojdou a zbytek rostliny můžeme zlikvidovat, protože tmavě zelená rajčata nám doma už nedozrají.

 


 

Vnitřně pomáhá:

  • jsou močopudná a pomáhají na bolestivé močení při zánětu močového měchýře a čistí ledviny
  • detoxikují tělo, upravují trávení vč. zácpy
  • zlepšuje stav nezhoubné formy zvětšené prostaty
  • rajčata jsou plné antioxidantů, což jsou látky, které neutralizují láky, které poškozují zdravé buňky (u rakoviny není mnoho antioxidantů doporučováno)
  • snižují cholesterol
  • snižují dráždivé účinky česneku na trávicí soustavu (žlučník)
  • pozitivně působí na nervovou soustavu, zklidňuje projevy deprese a pomáhá na nespavost
  • zlepšuje průtok krve ve zvápenatělých tepnách (ateroskleróza, křečové žíly, infarkt)
  • při horečkách ochlazují tělo

Vnitřně pomáhá:

 • rozkrojené rajče můžete použít na opařená místa, spáleniny od omastku a slunce
 • koupel ve vývaru z rajčatové natě osvěžuje unavené nohy

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová