25 září, 2022

Péče o zahradu září

Září je obecně chladněji, než v srpnu a dny jsou výrazně kratší, ale můžeme ještě stále očekávat teplé dny. Máte-li na zahradě nějaké ovoce nebo zeleninu určitě budete mít plné ruce práce se sklizní plodů. Je to rovněž čas sázení a přesazovaní květin – cibulovin abyste si zajistili kvetoucí zahradu i pro příští rok. Je to ale hlavně měsíc, kdy se začínají vyprazdňovat záhony a vaše sklizeň se přesouvá k vám domů, proto je nejvyšší čas uklidit, případně vysířit sklep.

 

Sklizeň v tomto měsíci

Pokud by měly hrozit mrazíky, je nutné sklidit celer. Stonky hrachu už odstříhejte a dejte do kompostu (kořeny nechejte v zemi, obsahují dusík). Posbírejte semínka bylin a trvalek pro výsev na příští rok. Tyčkové fazole i fazolky ještě nechejte plodit. Pokud to není nutné, pastinák ještě nechejte v zemi, prospějí mu mrazíky. Sklizenou cibuli a česnek nechte zavěšenou oschnout někde pod přístřeškem. Ze skleníku byste měli sklidit lilky, papriky, okurky a rajčata. Zimní ovoce nechte na stromech co nejdéle.

Vykopat zbytek brambor. Při sklizni brambor je potřeba, odstranit všechny hlízy. Každá zapomenutá hlíza bude v příštím roce nejen plevel, ale bude také zásobárnou spor sněti bramborové. Pokud už plíseň brambory zasáhla, uděláte nejlépe, když nať zlikvidujte a brambory necháte v zemi ještě dva týdny, aby výtrusy nešly i do hlíz. Hlízy sklízejte brzy ráno, očistěte je od zeminy a nechejte jeden den na slunci oschnout. Skladujte v suchu, chladu a temnu. Poškozené hlízy neskladujeme. Brambory by se měly tak co 2 měsíce kontrolovat.

Začíná i sběr ořechů. Plody sbírejte do plachty, nebo přímo ze země, ale neotloukejte je tyčí, protože by se poškodily křehké větve, které by mohly v příštím roce plodit. před uskladněním musí ořechy důkladně vyschnout.

 

Ovoce a zelenina

Podzimní jahody, maliny, ostružiny, hrušky, švestky, jablka, broskve, červená řepa, zelí, mrkev, květák, cukety, okurky, artyčoky, kapusta, kedlubny, salát, pórek, tykve, cibule, dýně, ředkvičky, cibule, špenát, kukuřice, rajčata, vodnice, lilky, papriky, okurky a rajčata.

 

Setí

Je správný čas zasít zimní salát a cibulku pro jarní sklizeň.

 

Sázení

Zasaďte cibuloviny tulipánů a narcisů. Rozdělte byliny a trvalky, případně je přesaďte. Ti netrpěliví můžou zasadit česnek, i když je lépe jej sadit později. Do skleníku a pařeniště můžete ještě zasadit salát, nebo kedlubny.

Vyberte nejzdravější sazenice jahod, nahraďte jimi staré jahodníky. Ostatní výhony ostříhejte současně s poškozenými listy.

 

Hnojení a prevence

Pokud nepotřebujete záhony zrýt, protože máte těžkou zeminu, nebo abyste tam dopravili např. hnůj, je dobré zasít nějaké plodiny (luštěniny, žito), které dodají půdě dusík a zabrání růstu plevelů. Na jaře jen zaryjeme. Přihnojit růže vícesložkovým hnojivem s větším obsahem drasla. Přihnojit i stromy a keře a to fosforečnými a draselnými hnojivy. Koncem měsíce dát na kmeny lepové pásy proti samičkám píďalky podzimní. Oškrabat borku ve spodní části kmene a natřít lepem   na  lezoucí škůdce.

 

Ve skleníku

Škůdci by v tuto dobu už neměli tak řádit. Často větrejte, nejlépe by měl být skleník přes den otevřený a zavírat by se měl na noc. Zálivka by měla být nejraději ráno a měla by být méně intenzivní, stačí 1-2x týdně. Omezíte tím houbové choroby.

Kompost

Vyprázdněte své kompostovací nádoby. Zralý kompost použijte do záhonů, zbytek vraťte zpět. To kompostu můžeme přidávat nejen trávu, popel ze dřeva, listí, hnůj, močůvku, kávový lógr, čajové zbytky, vysílenou zeminu z truhlíků, odpad z kuchyně, ale i nadrcené větvičky, listí, nepotištěný papír, skořápky od vajíček, piliny, …

Do kompostu rozhodně nedávejte rostliny napadené chorobami, popel z uhlí, pecky, kosti, zbytky masa, plevel, větve z tújí.

Nezapomínejte na občasné zalévání kompostu (nebo jej alespoň na chvíli otevřete při dešti). Teplo by mělo zajistit jeho přikrytí víkem. Ve finále teplo a vlhko dokoná zpracování odpadu na kvalitní kompost.

 

Obecné úkoly

Pokud jste se ještě nerozhodli zlikvidovat rajčata a okurky, snažte se udržet na uzdě alespoň jejich bujné výhony. Ostříhejte staré výhony malin a ostružin.

Odkvetlé cibuloviny (např. mečíky a begonie), vyjmout ze země i s listy, odstranit zeminu a nechat je někde zaschnout, až se cibule sama oddělí od lodyh. Pak uskladnit do sklepa. Září je vhodná doba na zakládání trávníků.

Rovněž je potřeba vyčistit rybníčky, případně je nějak zakrýt (síť), před zanesením opadanými listy.

Odstranit vršky u růžičkové kapusty, aby měly již vzniklé růžičky čas dozrát.

Důkladně zalévat květák a ředkvičky, aby nebyly červivé.

Pomalu snižujte zálivku pokojovým rostlinám

Pokryjte listovou zeleninu nějakou síťovinou, proti ptákům.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová