28 června, 2022

Péče o zahradu říjen

I když se v říjnu nějaké teplejší dny ještě najdou, a stromy nás oslňují svými krásnými barvami, zima se blíží mílovými kroky a je potřeba začít spěchat, tak s důkladným hrabáním listí přeci jen počkejte a snažte se uklízet jen místa s vyšší vrstvou listí. Vítr se totiž postará o to, aby vám práci zhatil a zafoukal perfektně uklizený trávník. Proto se raději zamyslete nad tím, jak zabezpečíte svou zahradu proti mrazům, které už brzy přijdou, a přesuňte všechny rostliny, kterým by mohly ublížit do sklepů, chodeb nebo skleníku, kde se jim bude dobře dařit.

Pokud je to nutné nezapomeňte ani na vodní rostliny. Květináče, které nelze nikam přenést alespoň obalte bublinkovou folií. Kmeny stromy obalte třeba novinami, protože zajícům moc nechutnají. Také broskve a nektarinky vám za nějaký „zimní oděv“ poděkují.

 

Sklizeň v tomto měsíci

Brambory by touto dobou už měly být sklizeny, ale pokud ne, je potřeba je ze země vytáhnout nejlépe během nějakého suchého slunečného dne, očistěte je od přebytečné zeminy, nechte oschnout a uložte do tmavého sklepa. Oberte zbývající fazole, listí dejte do kompostu a kořínky nechejte v půdě, aby obohatily zem. Sklidíme i okurky, papriky, cibule, tykve, kapustu, červenou řepu atd.

Hlávkové zelí a květák nechejme i s kořenem a můžeme je uchovat přes zimu v suchém sklepě nebo skleníku.

Oberte všechna rajčata, i když jsou zelená a nechejte je dozrát v interiéru. Čím teplejší místo, tím rychleji dozrají. Celé trsy rajčat můžeme zavěsit ve sklepě na dráty, kde nám budou postupně dozrávat.

Se sklizní kořenových zelenin počkáme co nejdéle. Mráz by neměl zastihnout hlavně celer a červenou řepu. Mrkev a ostatní kořenovou zeleninu nechejte i s natí a uložte do bedýnek s pískem nebo zeminou.

Venku ještě může zůstat bílé zelí, čínské zelí, růžičková kapusta, kadeřávek, pórek, pastinák, čekanka, polníček a petržel. Pórek zahrneme, co nejvýš zeminou. Pastinák bude sladší, když projde mrazem.

 

Ovoce

Sklizeň jablek, hrušek, hroznů a ořechů. Pokud nehrozí mrazy, sklizeň nechejte ještě někde pod střechou, ořechy usušte na slunci, nebo nějaké suché místnosti.

Ovoce a brambory neuskladňujte ve stejných prostorách. Jablka a hrušky neukládejte do stejné místnosti, protože by se vám hrušky rychle roztekly, kvůli kvůli ethylenu, který uvolňují jablka.

jahodníku odstraňte velké a suché listy a odstraňte jim zbytečné výhony. Z ovocných stromů odstraňte i scvrklé plody napadené moniliózou.

 

Setí

Je možné zasít zimní salát, špenát, petržel a mrkev.

 

Sázení

Můžete vysadit zimní cibuli, kterou přikryjete textilií, která jim zaručí rychlý start.

Koncem října už můžete zasadit česnek, který občas pokropte. Brzy zasazený česnek brzy vyroste a přes zimu mu zmrzne nať, proto pečlivě sledujte předpověď počasí. Sázet byste měli den před zamrznutí půdy.

Připravte si už nyní jámy pro sadbu nových stromů a keřů,  natlučeme do nich kůly, protože výsadba se dělá až ke konci října, kdy může být sychravo. Jámy si můžete připravit už nyní, i kdyby měla výsadba nastat až na jaře. U jílovitých půd je nutno jámu vykopat hlubokou a zasypat ji pak drenážní vrstvou (nebo drenážní trubky), aby stromy nestály ve vodě. Stromy pak zasypat jen kvalitní zeminou (zemina + humus + písek).

Je čas i na výsadbu vinné révy, rybízu, angreštu i živých plotů, kterou můžete provést hned.

 

Hnojení a prevence

Stále ještě můžete zasít zelené hnojení, které bude na záhonu přezimovat. Postřik jabloní a hrušní proti strupovitosti postřik krystalickým hnojivem močoviny – koncentrace 6%. Trávu přihnojte podzimním hnojivem – železo a draslík.

 

Ve skleníku

Je čas pořádně uklidit skleník. Očistit skla i rámy, a vydezinfikovat záhony, protože tam všichni hledají místečko pro přezimování. Pokud jej budete používat i v zimě, zateplete jej třeba bublin kovou folií.

 

Obecné úkoly

Sestřih a rozdělení trvalek na menší trsy, prořezejte pnoucí růže a živý plot. Prořezat i keříčkové růže – tzn. odstranit všechno staré listí a odkvetlé růže, které by mohly být bydlištěm škůdců. Dokud neopadne listí ořezat z jabloní a hrušní ořezat zaschlé větve.

Máte poslední šanci posekat trávník. Dlouhá tráva by pod sněhem zahnívala a nízká nebude chránit kořínky před vymrznutím.

Ostříhejte rybízy a angrešty, které by měly mít tak 6 – 7 výhonů – dva jednoleté, dva dvou, tří, čtyř, pětileté.

Při likvidaci nemocných a starých stromů je potřeba je vykopat i s kořeny.

Obryjte stromy a přitom zapravte do země kompost.

Begonie vyjměte z truhlíku, zbavte zeminy a uložené v rašelině dejte do sklepa.

Objednejte si semena pro příští rok.

U prázdných ploch záhonů uděláme brázdy, do kterých dáme hnůj, který poté zaryjeme.

Je dobré použít tzv. hluboké rytí, abyste zúrodnili záhony i do hloubky. Zamrznutí a následné rozmrznutí půdy ji roztrhá na kyprou zeminu. Tam kde je jemná zem, není hluboké rytí každým rokem potřebné.

Je dobré v tomto období přeházet i kompost. Máte-li mulčovač, můžete jím prohnat i spadané listí, bude rychleji tlít.

Zapište si, co jste na kterém záhoně pěstovali, abyste věděli co tam zasadit příští rok.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová