27 září, 2022

Mobbing/bossing, neboli šikana na pracovišti

šikana  Mobbing / bossing /šikana rozhodně nesouvisí s režimem, jaký ve společnosti vládne. Naopak. Jsme to právě my, kdo se bojí cokoli říct, abychom nějak nevybočovali a nedráždili. Nejedna psychologická studie potvrdila, že se chováme stejně jako stádová zvířata. Když někoho lynčují, okolí většinou mlčí a dívá se raději jinam, aby se agrese neobrátila i proti nim. Slabší jedinci se k lynčujícím raději přidá, podle hesla pod svícnem je tma. Jen mizivé procento se tomuto tupému stádu vzepře a obyčejně za to platí hlavou.

Skvělou půdou pro šikanu je velký kolektiv lidí. A nemusí jít o školství, jak se často tvrdí. Čím větší, tím ni častěji se vyskytuje. Ani velké a bohaté společnosti, které zaměstnávají mnoho psychologů nejsou na tuto situaci dost připraveny a projevy mobbingu potlačeny nejsou. Má mnoho podob. Může jít o sexizmus, věkovou diskriminaci, tělesnou nebo psychickou odlišnost. Jakákoli záminka je dobrá, pokud jedinec nějak vybočuje, a to jak v pozitivním či negativním směru. „Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde“, praví jedno z lidových mouder.

Statistická fakta

  • S Mobbingem / bossingem se u nás setkalo asi 16 % zaměstnanců, zatímco v zahraničí to je mnohem méně.
  • Terčem skrytého teroru bývají starší zaměstnanci a ženy s dětmi, protože si hůře hledají jiné místo a nechávají si to tedy líbit.
  • Velmi ohroženi jsou i aktivní a samostatné osoby, jen proto, že nechtějí ztratit svou nezávislost. Nepohodlní se stávají, přestože mohou podávat velmi dobré výkony.
  • Tam, kde začne fungovat psychoteror, klesá motivace zaměstnanců, klesá výkon a mizí pocit sounáležitost s firmou. Zaměstnanci ztrácejí samostatnost a začnou pracovat jen pod nátlakem, čímž výrazně klesá jejich efektivita.

 

Příklad ze života

„Před pár lety jsem se ucházela o místo marketingového poradce v jedné z našich nejznámějších společností. Předtím jsem celkem úspěšně podnikala a zaměstnávala několik desítek lidí, ale chtěla jsem změnu. Nová pozice, na kterou jsem byla přijata, mě velmi bavila a současně jsem byla velmi hrdá na to, že jsem součástí této společnosti.

Jenže pak jsem se setkávala s věcmi, které jsem absolutně nechápala.

šikanaAsi po měsíci mého působení:

V pátek se regionální ředitel hrdě procházel po svém působišti a v pondělí už neměl v kanceláři ani tužku a na jeho místě seděl někdo jiný.

Nechápala jsem. Podle mých předchozích zkušeností se o sesazení osob mluvilo delší dobu, ale takto?! Dobře, jsem tu krátce, třeba to až takové tajemství nebylo. Divné ale bylo, že o tom nikdo nahlas nebavil a jen to bylo spláchnuto několika pšt, pšt, …

Abych se ve skupině deseti nováčků udržela na špici, nebyl čas se podobnými věcmi zabývat. Celá situace se ale po pár měsících zopakovala. Zasedací pořádek ve vedení se zase změnil.

Věrna vzorci stádového chování jsem si říkala, že se to týká jen vedení, a tam těm zákulisním bojům nerozumím. Nás pěšáků, kteří jim vlastně ty peníze nosíme, můžeme být v klidu, když budeme mít dobré výsledky.

Jenže pak následovaly další ne zrovna čisté akce, které se už týkaly i nás.

Žádný základní plat jsme neměli, takže jsme byli závislí jen na velikosti objednávky. Čas od času byly vyhlašovány soutěže typu:Kdo bude mít v příštím týdnu nejvíce objednávek, dostane za odměnu „volné“ zobchodované firmy, …“ Což slibovalo celkem bezpracný zisk.

Mezi odměněné jsem se často dostávala, brzy sem pochopila, jaké to bylo Pyrrhovo vítězství. Dostali jsme za odměnu hromadu malých firem, které už o žádné služby zájem neměli čili samé obchodně nezajímavé společnosti.

 

Déle sloužící obchodníci, si ze svého portfolia vybírali firmy, o kterých nedokázali nezobchodovat. Vložili je tedy do oné tomboly. Místo nich dostali nějakou velkou společnost po odchozích obchodnících. Takže ten odměněný „chudák“, musel oběhnout třeba dvacet firem, aby získal tisíc Kč, zatímco té velké perspektivní stačilo jen zavolat a získat odměnu 10 tisíc za obnovenou (pokračovací) objednávku.

Kastovní společnost obchodníků

Jedni měli v měsíci deset objednávek a odměna byla šestimístná. Jiní měli objednávek 30 a odměna byla jen čtyřmístná.

Dostat se k hodovnímu stolu byla tedy složitá. Buď se zařadíš do stáda a budeš tančit, jak se zde píská, nebo, … Připadá vám to nefér?

V obchodě všeobecně platí, že zisk se začíná obchodníkovi tvořit, až se začnou zobchodované firmy točit v kruhu. Získá firmu, která začne využívat nabízenou službu. Je-li služba dobrá, pak další objednávka plyne tak nějak automaticky. Nejhorší je tedy získat první objednávku.

Logicky by se dalo říct, že obchodník je placen z obchodu a stačí-li mu 10 tisíc (50) měsíčně, je to jen jeho věc. Žádné další výdaje společnosti nestojí, území si nijak nenárokuje, tak proč někomu překáží?

Je to stejný důvod proč kdysi dávno vznikl systém honu na čarodějnice.

Aby mohl být někomu zabaven „majetek“, musel být nařčen z „čarodějnictví“ a jeho majetek si pak rozdělila církev (nadřízený). Kdo tedy do systému dostatečně nezapadne, musí z kola ven. Zobchodované firmy si mezi sebou mohou rozdělit prominenti, ty nezajímavé půjdou do tomboly.

Důvod, jaký taký, hlavní bylo že byl. Co u jednoho bylo kladem, to bylo u „čarodějnice“ důvodem k vyhazovu:

„Máš malý obrat“

„Máš velký obrat, ale málo se věnuješ malým firmám.

„Máš sice velký obrat a tvé firmy jsou různorodé, ale máš málo schůzek“.

„Máš sice skvělý obrat, ale trávíš u počítače málo času.“

I kdyby se nařčena „čarodějnice“ pokrájela na kousky, neměla šanci. Šup s ní na hranici. Čím více jich bude upáleno, tím více majetku po nich zůstane.

šikanaA jak to udělat, aby nemuseli čarodějnici vyplatit odměnu z objednávky? Malý český člověk přijde na vše. Všechny hotové objednávky byly jednoduše stornovány, na oko opraveny a pro objednávajícího obnoveny s výhodnějšími podmínkami ale stejnou cenou. Objednávající nemá důvod ke stížnosti, odměnu dostane prominent, protože ji přeci vystavil on, plán se plní, tak o co jde?! Upálená čarodějnice? Ale kdeže. Tu už nikdo poslouchat nebude. S čarodějnicí se už nikdo nebavil. Báli se, že ho budou následovat.

Zkušenost

Po roce už jsem se v tom jejich systému začala orientovat. A když vyhodili dalšího výborného obchodníka, tak jsem se nahlas ptala PROČ?

Všichni mi říkali: „nebav se s ním, oni tě taky vyhodí“. Tu práci jsem milovala, cítila jsem ale morální povinnost se nezachovat jako ONI.

Za chvíli jsem opravdu musela jít z kola i já. Byl nejvyšší čas. Budou končit objednaná období u mnou získaných firem. Zasela jsem a měl přijít čas, kdy začnu sklízet úrodu. Úrodu jsem už ale nesklidila, sklidili ji za mě prominenti.

I když jsem se z té nespravedlnosti následně psychicky zhroutila, beru to jako jednu velkou zkušenost.

Na závěr mi jedna moudrá žena (měla ve firmě více než dobré postavení) řekla: „Neplačte, alespoň se na sebe budete moci podívat do zrcadla.“ A světe div se! I ta mě po pár měsících následovala. I ona se stala čarodějnicí.

I když je tato společnost stále velmi úspěšná, vždy se mi udělá špatně, když na veřejnosti vystupují jako ochránci slabých a při vzpomínce na to, jak prohnilá byla uvnitř.

 

 

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová