08 srpna, 2022

Mezistěny v místnostech

Máte-li byt se zbytečně velkými velkými místnostmi a naproti tomu nedostatek soukromí, můžete si z kterékoli části místnosti vytvořit samostatný a nezávislý prostor jako pracovní plochu, ložnici nebo šatnu. Dělící stěna může být pevná nebo posuvná. Inspirovat se můžete např. ve vědecké knihovně, kde jsou těžké regály vedeny v kolejnicích. Pro lidi, kteří vaří jen sporadicky to rovněž může znamenat řešení. Když čekáte návštěvu a budete se muset blýsknout, posunete příčku doleva a máte velkou kuchyň. Potom ji vrátíte doprava a vytvoříte si v obývací části taneční parket.

Nebo můžete mít pracovnu „ve skříni“. Přijde návštěva, zatáhnete dveře a je uklizeno. Posuvná stěna určitě není to nejlevnější, ale proč mít velký byt, kam zavítá návštěva jen jednou za čas a my trávíme celé dny v práci. Posuvnou stěnou vlastně  uspoříte, protože menší byty jsou levnější.

Když už jste se pro přestavbu rozhodli, je jedno zda půjde o posuvnou nebo pevnou stěnu, tak si celý prostor  důkladně vyměřte. Zakreslete si jeho šířku a délku, množství a umístění oken i dveří. Do původních nákresů můžete nyní narýsovat plán nově vzniklého prostoru. Nábytek může omezit vaši kreativitu, nemůžete-li jej úplně odstranit, tak si alespoň představte, že je místnost prázdná.

Zamyslete se nad tím, jakou funkci bude vzniklý prostor plnit a pořádně měřte. Může se vám snadno stát, že vám po přestavbě bude chybět pouhých 5 cm, k tomu aby se tam vešla např. postel.

Některé prostory se mohou i překrývat. V obývacím prostoru bývá obvykle místo pro relaxaci, knihou, sledování televize, ale může zde být i pracovní místo. Zejména v tomto případě by se vám hodila posuvná stěna.
Ujistěte se, že v odděleném prostoru je přívod elektrického proudu. Případně nainstalujte přídavné osvětlení a zásuvky.

Pokud jste na návrh nepoužili speciální počítačový program a nejste si úplně jisti, zda se vám bude nově vytvořený prostor líbit, je určitě nutné použít pro správné měřítko, třeba 1:50. Nakreslete si na nějaký karton i nábytek, který chcete do prostoru umístit a nyní s ním pohybujte po půdorysu prostoru. Vždy se snažte, aby kolem nábytku vznikl dostatečný prostor. Posouvání papírového nábytku na podložce je určitě snadnější než s ním běhat po místnosti.

Vyberte typ dělící linie prostoru.

Paraván může být ozdobou v ložnici, ale nemůže nahradit oddělení pracovní plochy. Použít můžete posuvné panely, závěsy, volně stojící regály, a dobrou službu udělá dokonce i obyčejná žaluzie zamontovaná v kolejnici umístěné na stopě. Je-li oddělený prostor bez okna, můžete použít průsvitný předěl, např. žaluzie, nebo nově objevené luxfery.  Existují i panely částečně propouštějící světlo (např. lehké panely z polykarbonátu).  Zatímco u obvyklých závěsů může jít o pár korun, nákladnější pak budou pevné příčky, nebo posuvné panely s policemi.

Na realizaci projektu nespěchejte. Připravte si podrobný finanční odhad. Pamatuje i na malé detaily, například kroužky na záclony. Souhrnná cena totiž může být značná a může vás zaskočit v polovině realizace.

Při zakoupení nějaké hotové dělící sestavy vždy požádejte o podrobné informace prodejce. Čím více toho budete vědět už před realizací, tím snadnější bude její průběh.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová