28 června, 2022

Masakr kvůli palmovému oleji

V mnoha unikátních biotopech na Zemi jsou v obrovském měřítku masakrovány celé populace primátů. A to jen kvůli výrobě levného palmového oleje, který se nachází v mnoha výrobcích. Palmový olej je relativně nový fenomén, výrazně se popularizoval v posledních 20 ti letech, když firmy si uvědomily, jak levně jej lze vyrobit . Aniž by si nastavili jakýkoli limit, nelítostně ničí vše, co se jim postaví do cesty, ve jménu zisku. Palmový olej je levnější alternativou zdravějších tuků, jakými jsou olivový nebo kokosový olej. Můžeme ho najít téměř ve všech výrobcích od jídla až po šampony. 

 

Možná je pro některé zajímavou  části příběhu alespoň to, že není zdravý ani pro nás samotné, protože poškozuje srdce.

 

Oblasti, které byly zasaženy nejhůře jsou v Borneo, Sumatra, Indonésie a Malajsie. Rozsah destrukce je děsivý. Lesní dělníci jsou instruováni, aby zlikvidovali všechno, co se jim dostane do cesty, což zahrnuje rostliny, budovy, a dokonce i samotná zvířata. Sousta orangutanů bylo přejeto těžebními, nákladními vozy, nebo byli zabiti mačetou.

Vzhledem k této odlesňovací akci bylo  kvůli palmovému oleji v posledních 20 ti letech zničeno 90% míst, kde žili orangutani. Pokud by se pokračovalo stejným tempem, budou orangutani ve volné přírodě vyhubeni, během několika málo let.

 

Peníze, peníze, peníze.

Aktivisté na záchranu orangutanů sice protestují, ale není jim to vůbec nic platné. Dále jsou vytlačováni na menší a menší území.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová