28 listopadu, 2022

.Libeček lékařský (libíček, ligurček, panakes, panax) – Levisticum officinale

Kdysi se pěstoval téměř na každé zahrádce. Jde o nenáročnou rostlinku a lze ji pěstovat i na balkoně. Protože má v květináči rostlinka málo živin i prostoru, je lepší ji na podzim celou zpracovat a na jaře osít nádoby znovu. Ve volném záhonu rostlině odumře v zimě jen nadzemní část a na jaře listy znovu vyraší. Obvykle stačí pro jednu rodinu jediná rostlinka. Abychom využili léčebnou sílu i kořene, můžeme rostlinu každé tři roky sklidit a celou zpracovat. Libeček má rád vlhčí půdu a slunné nebo polo stinné stanoviště. Množí se rozdělením starších rostlin nebo semeny, která je možno vysévat ihned po sklizni (případně v březnu) do pařeniště nebo přímo do záhonu. Vzrostlé semenáčky vypěstované mimo záhon vysazujeme ven až se teploty ustálí. Protože potřebují kolem sebe dostatek místa sázíme je do sponu 30×30 cm. 

Aroma libečku připomíná celer, a protože je jeho vůně velmi intenzivní, měl by se používat velmi opatrně, podle hesla: „Všeho moc škodí“. Protože má libeček poměrně vysoký vzrůst, je dobré jej pěstovat tak, aby nepřekážel okolním rostlinám. Častějším řezem můžeme libeček držet více u země. 

 

Zpracování 

Používáme-li libeček k léčení, pak jsou nejvhodnější částí oddenky a kořeny. Listy jsou jemnější, a proto jsou vhodnější pro zpracování jako koření. Jsou-li přírůstky rostliny vyšší, než stačíte spotřebovat, můžete si vyrobit domácí Maggi nebo libečkový olej na „horší časy“. 

Plody lze přidávat do nakládané zeleniny a do některých druhů pečiva. Oddenky můžeme kandovat. Pokud semena vyloženě nepotřebujete, tak během vegetace odstraňujte výhony, které vybíhají do květu, aby se rostlina nevysilovala. Ani tyto výhony však nevyhazujte, ale spotřebujte je. Libeček je také součástí mnoha bylinných směsí, jako je např. Vegeta. 

 

libečekLéčitelství 

Libeček má výrazně zklidňující účinky při různých alergiích. 

Zlepšuje trávení a stimuluje vylučování trávicích šťáv a žluči, proto pomáhá i při nechutenství, bolestech žaludku při pomalém zažívání.  

Působí silně močopudně, proto pomáhá při zánětech dolních cest močových a narušuje močové kameny.  

Listy a tenčí stonky libečku a kopřiv nakrájíme nadrobno, v poměru 4:1. Vzniklou drť posypeme solí a promícháme. Na litr drti dáme asi 2 líce soli. Bylinky napěchujeme do sklenic (jako při nakládání zelí). Nahoru můžeme nalít trochu oleje. V lednici směs vydrží i bez oleje velmi dlouho.

Snižuje nadýmání, záněty tlustého střeva a bolesti s tím spojené. Má antiseptické účinky a pomáhá např. při nákazách jako je Salmonela, E. coli, H. pylori a H. influenzae.

Zmírňuje podráždění plic a zlepšuje jejich stav, rozpouští hleny (při nachlazení), čímž se pomáhá zlepšuje dýchání a výměna kyslíku v celém organismu.

Také je vhodný při nepravidelné menstruaci

Nať ve formě koupelí se užívá při revmatismu, dně a dalších zánětlivých onemocněních kloubů. 

Semena libečku se užívají jako prostředek k celkovému posílení organizmu.

 

Aplikace 

Rostlinu lze používat čerstvou, sušenou, nebo jako odvar. Vnitřní užití – 2 až 3 šálky nálevu denně (POZOR: nepoužívat dlouhodobě nadměrné dávky, zejména nevhodné pro těhotné a kojící ženy! ) Koupel – asi 15 minut.  

Semena rozdrtit a po jídle – na špičku lžičky čerstvá 2x denně   nebo ve formě nálevu (1 lžička se přelije vařící vodou a louhuje asi 10 minut).  

Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má ovšem kořen. Ten lze jíst také čerstvý.  

 

Libeček v oleji 

Libeček nakrájíme a zalijeme trochou oleje, aby pustil šťávu. Důkladně napěchujeme do sklenice. Sklenici dolijte olejem, ale čím více libečku, tím lépe. Skladujte v lednici.

 

Domácí maggi

Listy a tenčí stonky libečku a kopřiv nakrájíme nadrobno, v poměru 4:1. 

Vzniklou drť posypeme solí a promícháme. Na litr drti dáme asi 2 líce soli. 

Bylinky napěchujeme do sklenic (jako při nakládání zelí). 

Nahoru můžeme nalít trochu oleje. 

V lednici směs vydrží i bez oleje velmi dlouho.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová