23 ledna, 2022

Kolik hodin by mělo spát batole?

spánek„Můj syn má nyní 11 měsíců, tak se mi zdá, že by většinu dne měl věnovat zábavě. Zdá se mi, že poměrně mnoho času prospí – zdřímne si v průběhu dne 2-3x. Mimo to, spí celou noc. Celkem spí více než 12 hodin denně. Nevím, jestli bych mu neměla ten spánek trochu omezovat. Magda Ostrava.“

Vaše dítě spí optimální množství času a absolutně není čeho se bát. Největší část spánku má připadat na noc. Zbývající čas by se měl rozdělit na zábavu, procházky, jídlo, hygienu, odpočinek atd.

Je hodně aspektů, které mají na spánek velký vliv, proto se délka spánku může i v průběhu jediného týdne měnit jak v noci, tak přes den. Nemělo by nás překvapit, že i jedno a totéž dítě může mít různou potřebu spánku v různé dny.

spánekProblém je, pokud rodič dítěti spát tzv. brání.

„Ne, nyní spát nemůžeš, přišla babička.“

„Ne nyní to taky nejde, musíme na návštěvu.“

Ne ještě spát nebudeš, doma budeme až za hodinu.“

Nejde ani tak o mimořádné protažení uložení ke spánku, ale a pravidelné konání. V tomto případě si rodiče zadělávají na velký problém, jelikož to bude mít velký vliv na psychiku dítěte i do budoucna.

 

Vyloučíme-li uvedené tyto případy a zobecníme to, tak předpokládaný čas spánku u dítěte tohoto věku se pohybuje kolem 12-ti hodinami denně.

Pokud je vaše dítě zdravé, je veselé, má chuť k jídlu a ochotně si hraje, pak byste se neměli trápit odchylkami ve výši spánku.  Různý rytmus je naprosto normální. Problematika množství spánku je velmi individuální záležitost.

Množství spánku záleží na stupni vývoje centrálního nervového systému, stravě i jejich náladě dítěte související s atmosférou v rodině. Spánek ovlivňuje i okolní prostředí, jako je např. světlo, pohodlí, teplota místnosti (dítě spí lépe v chladnějším pokoji).

 

Spánek dítěte můžou narušovat různé zvuky, hlasy, nervozita, napětí atd.

spánekMůže jej narušit i počáteční zdravotní problémy. Dítě pak spí méně, často se budí a mnohem hůře usíná.

V tomto věku je normální, když dítě má přes den dvě kratší období určené na spánek. Kolem roku a půl se zkrátí na jeden polední spánek, který pak děti většinou vyžadují až do předškolního věku. Délka spánku se obvykle pohybuje kolem hodiny – hodiny a půl.

Neméně podstatná je ale pravidelnost v ukládání ke spánku. Intervaly by měly být pravidelné a vždy přibližně ve stejnou dobu. Určitě se nic nestane, když čas od času hodinu spánku dítěti změníte, nemělo by to být ale moc často.  Neuložíme-li je totiž v čase, na který jsou zvyklé, tzv. se přetáhne, pak je nevrlé, a svou nespokojenost nakonec stejně uplatní proti nám.  Uvědomte si, že pravidelným spánkem se dítě už odmala učí režimu, který ho čeká po zbytek života a nebude v pozdějších letech špatně nést potřebnou kázeň ve škole. Navíc tím získáte čas pro sebe, který si budete moci užít a dlouhodobě naplánovat.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová