28 listopadu, 2022

Klemantis – plamének

plaménekPřichází jaro a s ním i touha většiny žen, což je krásná rozkvetlá zahrada. Při správné volbě, můžete mít zahradu rozkvetlou od jara až po podzim, protože jsou odrůby, které kvetou najaře, v létě nebo na podzim.

Pnoucí plaménky se plazí po jakékoli lehlé opoře, kde se přichycuje listovými úpolnky. Mají nejrůznější barvy a nejrůznější květenství. Původní rostliny jsou méně náročné na pěstování, ale jejich květy jsou mnohem menší než u šlechtěných rostlin, dorůstají však větších délek. Množit se dají řízky ale i dělením.


Vysazuje se zešikma směrem k opoře a utopí se do hlíny nejméně tolik, kolik je výška květníku. po výsadbě je dobré kořeny zastínit třeba dlaždicí,  nebo na ně pravidelně přisypávat posekanou trávu.

 

Klemantis se výborně hodí k vysazování kolem plotu místo tújí.

 

Klematis obsahuje protoanemonin, proto je lépe s nim pracovat v rukavicích, aby  nedošlo k podráždění pokožky (puchýře a zarudlá pokožka). Šťáva rostliny by rozhodně neměla přijít do styku s otevřenou ránou. Suchá rostlina nezpůsobuje žádné podráždění, protože svou jedovatost ztratila.

V minulosti tuto rostlinu používali žebráci, k potírání ran, které se nehojily a vzbuzovaly soucit. Rostlina může způsobit otravu, má však hodně nepříjemnou chuť a proto nehrozí, že by jej okusovala zvířata.  Při případném požití poškozuje žaludek a střeva, současně má projímavé a močopudné účinky.

 

Dnes se používá jen v homeopatii na  nemoci mužských pohlavních orgánů.

 

CLEMATIS ALPINA (L.) Mill. – plamének alpský Clematis macropetala - plamének velkokvětýClematis armandii ´Snowdrift´Clematis chrysocomaClematis cirrhosa PurpurascensClematis cirhosa Balearica.Clematis balearica ´Wisley Cream´Clematis Patricia Ann FretwellClematis 'Josephine'Clematis 'Crystal Fountain' General SikorskiClematis 'Carnaby'

Clematis 'Hagley Hybrid'Clematis, Vyvyan PennellDuchess of Edinburgh Clematis Clematis 'Pink Fantasy'

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová