26 října, 2021

Jak si vybrat tiskárnu

Taky se už začínáte ztrácet v tom, co vše umí anebo neumí dnešní tiskárny? Pokud jste se tedy rozhodli ke koupi nové tiskárny, protože ta stará už dosluhuje anebo se chcete jen lépe zorientovat, pak čtěte dál. Cena tiskáren má hodně velké rozpětí. Může se pohybovat od pár set korun až po desítky tisíc. Neméně důležité je dělení tiskáren podle možnosti tisku (minimální a maximální velikost formátu).

Nejmenší formáty 10×15 mm se používají pro tisk štítků a ty největší se pak mohou používat na velkoplošný tisk.

Tiskárny dělí podle výrobce, mezi nejznámější patří Canon, Epson, HP, Oki, Samsung,… ale také podle druhu použité technologie mohou být tiskárny: inkoustové, jehličkové, laserové, termosublimační, tuhý inkoust.

Schopnost rozlišení (DPI): jde o to, kolik bodů může tiskárna vytisknout na určité ploše. 600dpi znamená, že čára dlouhá 1 palec je složena přesně z 600 bodů. I laik rozpozná kvalitativní rozdíl mezi tiskem při 360 a 1.200 dpi, ale rozdíl mezi 5200 a 4880 dpi opravdu nepoznáte. Přičemž nemusí platit, že vyšší rozlišení znamená lepší tisk. Většina inkoustových tiskáren má rozlišení 720 – 2880 DPI.

Možnost tisku fotografií: Pro tisk fotografií je rozhodně nejkvalitnější volbou tisk inkoustový (tekutý inkoust).

Systém oddělených náplní: Dnes již téměř všechny tiskárny mají systém oddělených náplní, dojde-li tedy jedna barva, nemusíte měnit i barvy ostatní. Dnes se nejčastěji používá 6 barevných náplní. Azurová (C), purpurová (M), žlutá (Y) a černá (K) světlé azurová (LC) a světlé purpurová (LM). Extrémem je pak až 12-ti barevný systém. Pozor na velikost náplně – čím větší, tím lepší cena za jeden ml.

Funkce ePrint: schopnost tiskárny přijmout povel k tisku z jakéhokoli media, např. z mobilního telefonu, tabletu či jiného přenosného zařízení

Způsob podávání papíru – Záleží, co preferujete. Papír je možno podávat nejen klasicky z podavače papíru (čím více umožňuje podavač najednou vložit listů, tím lépe), ale může umožňovat i tisk na nekonečný papír, může mít třeba i 6 různých zásobníků papírů a každý zásobník může sloužit pro jinou náplň (obálky, papír A4, A5, fotopapír). Může mít schopnost podávat papír ze zdroje papíru, který byl naposledy použit. Jehličkové tiskárny mohou mít možnost tisku na traktorový papír i s několika průklepovými kopiemi najednou.

Podporované typy médií: Papír (univerzální, barevný, hlavičkový, běžný, předtištěný, předděrovaný, recyklovaný, hrubý), obálky, štítky, karton, fólie …

Rychlostí tisku: může být různá 3 s, 11 s. Záleží, kolik barvy se na papír nanáší. Rychlost je vždy více či méně na úkor samotné kvality, čím rychlejší tisk, tím nekvalitnější je výtisk.

Doporučený počet stran za měsíc: je poměrně důležitá informace, protože pokud vytiskněte kolem 50 listů měsíčně, bude tiskárna s kapacitou do 20 tisíc, asi zbytečným komfortem.

LCD displej: dnešní modely již umožňují pomocí displeje provádět základní úpravy, přímo před tiskem, jako např. změny velikosti, rotace na šířku či výšku, výřez,…

Čtečka paměťových karet – je praktická a k dispozici bývá několik slotů (nejčastěji 4), do kterých lze zasunout paměťová média (CF/MD karty, xD karty, SD/MMC, SM, MemoryStickPro a Pro Duo) a vytisknout potřebný formát.

USB slot – standard je verze 2.0 a může jich být na tiskárně i více pro připojení příslušenství, USB 1.1, má mnohonásobně pomalejším přenos.

Podpora bezdrátových technologií – Wi-fi (připojení k internetu), Bluetooth (bezdrátová výměna dat na krátkou vzdálenost), infračervený port (IrDA port), PictBridge rozhraní (přímý tisk z fotoaparátu). Nejlepší z uvedených technologií je asi Bluetooth, přičemž u mnoha tiskáren se nabízí možnost dokoupení bluetooth adaptéru.

Síťový adaptér (FireWire, Ethernet) je důležitý jen pro profesionální tiskárny pro rychlost přenosu.

Automatický oboustranný tisk (Duplex): Některé tiskárny automaticky tisknou na obě strany, u jiných je nutno papír ručně otočit.

Tisk: některé tiskárny umožňují bezokrajový tisk, který je důležitý třeba u fotografií.

Interní paměť: je důležitá na rychlost vytištění, neboť vejde-li se tisková úloha celá do této paměti, tisk může začít a tiskárna si nemusí čekat na zbytek dat a při tisku je dohrávat z počítače. Některé tiskárny lze dovybavit vyšší kapacitou paměti.

Ochrana přístupu k tiskárně: Potřebujete-li si zajistit kdo a co ve společnosti na tiskárně tiskl, může mít tiskárna možnost ochrany heslem, použitím čipových karet, snímáním otisků prstu či skenování sítnice.

Podporované operační systémy: Pozor na používaný operační systém, protože se může stát, že vaše nová tiskárna nebude s vaším PC komunikovat.

Hladina hluku: bude-li v jedné místnosti umístěno více tiskáren, je důležitá i hladina produkovaného hluku ať už v provozu, tak v pohotovostním režimu, neboť tento hluk se bude násobit.

Multifunkční zařízení – součástí tiskárny může být i barevný skener a kopírka, faxový modul, možnost potisku CD/DVD disků a CD vypalovačku.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová