28 listopadu, 2022

.Jak se starat o begonie

Tato jedna z nejoblíbenějších hrnkových květin, které se ale dají velmi těžce množit, a protože pocházejí z Brazílie, mají rády vyšší teploty, ne však ostré slunce, spíše polostín. Je to vytrvalá, vzpřímená, trsnatá, křehce dužnatá bylina, která se u nás pěstuje hlavně jako letnička. Sází se v květnu a roste velmi rychle. Doba kvetení je od června až do října. Vyžaduje ne příliš vlhkou půdu, která by měla být propustná, hlinitopísčitá a jen mírně kyselá. Potřebuje pravidelné hnojení.

Barva květu se pohybuje od bílé přes růžovou až po červenou a žlutou. Mnohé begónie jsou zajímavé i svým listem (Begonia masoniana)

Dají se velmi dobře křížit, a tak se počet hybridů počítá kolem 2000 variant. Běžná výška rostliny je 10-40 cm, ale existují rostliny, které můžete pěstovat ve vaječné skořápce, nebo naopak jsou schopny pokrýt celé skleníkové zdi. Dají se pěstovat v truhlících i na záhoně, doma i ve skleníku.

Registrované druhy begonií

Fotogalerie begonií

Chcete-li se o begónie starat celoročně např. ve skleníku:

Tipy na únor

Můžete začít s hnojením, zejména pokud jsou rostliny v dobré kondici a v teple.  Odstraňte poškozené části rostlin.

Nyní je ideální čas zkontrolovat vaše rostliny, zda nemají nějaké škůdce, protože rostlina ještě není košatá. Napadené rostliny očistěte štětcem a čistým alkoholem. Nevýhodou této metody je, že je časově náročná. Jsou-li rostliny hodně napadeny, pravděpodobně bude lepší se uchýlit k pesticidům.

Pozor také na plíseň, případně proveďte postřik – pokud se vám ji nepovede zvládnout nyní, je pravděpodobné, že se v létě hodně rozšíří.

Ke konci měsíce můžete začít s prořezáváním, ale rostlina musí zůstat v teple. Řízky můžete použít na množení. Neořezávejte rostlinu hodně, protože byste přišli o veškeré květy. Většina z nich kvete už na jaře na špičkách výhonů.

Dávejte pozor, aby rostliny nezůstaly příliš vlhké nebo příliš suché.

Tipy na duben

Začněte jednou týtně hnojit, protože begónie budou mít bujný růst a potřebují výživu.

Ujistěte se, že byly odstraněny všechny staré a poškozené listy.

Pozor na mšice. Použijte libovolný sprej, někdy stačí i mýdlový roztok nebo je spláchnout silným proudem vody. Pokud máte nějaké rostliny napadené plísní, je ten správný čas, je ošetřit fungicidem. Většina fungicidů jsou preventivní postřiky a musíte začít postřik dříve, než plíseň vznikne. Fungicidy jsou toxické a měly by být používány s opatrností. Někdy je dobré dát begónie na jiné místo a problém s plísní se vyřeší sám. Plíseň obvykle znamená, že se rostlině něco nelíbí.

Můžete bezpečně prořezávat, nyní už bez obav z odumření rostliny. Při zaštipování dbejte, aby výhonky měly alespoň tři postranní pupeny. Ne každá begonie potřebuje prořezat, zejména pokud se jedná o mladší rostlinu. Neprořezávejte a nepřesazujte ve stejnou dobu. Proveďte jedno nebo druhé. Řízky vložte do sklenice s vodou.

Vaše rostliny budou potřebovat více vody – asi dvakrát týdně. Na slunečnějším místě i třikrát týdně.

Osvědčená rada, kdy přesadit begónie je tato. Má-li rostlina častěji suchou hlínu (oproti ostatním), je potřeba ji přesadit do větší nádoby. Mladé rostliny, které aktivně rostou je nutno přesadit i několikrát v průběhu roku. Starší rostliny (několik let), stačí přesadit každé dva nebo tři roky, a obvykle zpět do stejné nádoby, jen s čerstvou půdou. Stačí odstranit alespoň vršek hlíny a nahradit čerstvou půdou.

Tipy na červen

Nyní děláme poslední velké zaštipování.  Sledujte své rostliny, zda nové výhony rostou ve správném směru. Pozor na pupeny uvnitř rostlin, přinuťte je řezem, aby rostly směrem ven.

Některé rostliny budou potřebovat přesadit.

Pozor na plísně. Náchylné rostliny je potřeba ošetřit alespoň jednou týdně. Musíte být opatrní na sprej, který používáte poprvé, protože některé spreje jsou pro begónie foto-toxické a můžou způsobit popálení nebo odbarvení květů nebo listů. Vždy testujte sprej jen na pár listech a pak počkejte několik dní, abyste zjistili, zda existují nějaké nežádoucí účinky.

Rostliny stále potřebují hnojivo, protože aktivně rostou. Během vegetačního období je dobré přidat do vody jednou týdně tekuté hnojivo. Je lepší hnojit častěji v menších dávkách, protože je riziko spálení kořenů díky přehnojení.

Řízky už jsou asi připraveny k zasazení do čerstvé zeminy, kde se rychle  zabydlí. Ujistěte se ale nejdříve, že máte alespoň jeden pupen ve spodní části těchto řízků. Nesázejte přímo do velké nádoby v domnění, že rostlina poroste rychleji.

Osprchujte rostliny vodou, držte je čisté a lesklé, bude se jim mnohem lépe dýchat. Odstraňte všechny mrtvé listy a stonky.

Tipy za červenec

Pokračovat v hnojení pravidelně jednou týdně. Odstraňte staré listy, které budou rychle nahrazeny novými listy. Rostliny budou zdravější, pokud budou mít listy očištěny od nečistot a prachu. Nepoužívejte žádný výrobek na lesk listů. Někdo sprejuje listy solí, aby byly listy zdravé. Roztok ale musí být hodně slabý. Pozor, rostliny nemají rády mokré listy. Postřik omezte v hodně teplém a chladném počasí.

Molice lze snadno přehlédnout, protože se schovávají pod listy a budují velké kolonie. Opatrně kontrolujte i stav pod listy, napadené listy očistěte lihem nebo odstraňte. Hlavně kontrolujte nově zakoupené rostliny, zda si nenesete domů molice, protože dokáží zlikvidovat celou rostlinu.

V tuto dobu byste neměli mít problém s plísní. Pokud ano, pokuste se znovu změnit jejich stanoviště, tak aby bylo vzdušnější nebo světlejší. Vyhněte se postřikům rostlin během nejteplejší části dne, nebo když je rostlina osluněna.

Určitě byste už neměli rostlinu zaštipovat, špatně vám pokvete. Nezapomeňte ale na prořezávání, jehož cílem je pěkný tvar rostlin. Ujistěte se, že nemá bludné stonky dovnitř rostliny.

Zalévání asi dvakrát až třikrát týdně během teplého počasí. Pokud máte begonii, která vadne, ujistěte se, že nevadne, protože má poškozený kořen. Pokud ani, tak rostlinu hned přesaďte. Odstraňte všechny mrtvé kořeny a mokrou půdu. Možná budete muset zkrátit celou rostlinu, takže nebude tak košatá.

Pokud některé vaše rostliny vysychají rychleji než ostatní, musíte je přesadit. Nově přesazené rostliny by měly být několik dní na temnějším místě, aby se lépe přizpůsobily novým podmínkám. Všechny begónie kromě Rhizomatous a Rexové by měly být vysazeny níže než v předchozí nádobě. Rostliny pak mají více nových kořenů, a lepší bazální růst.

Stále ještě není pozdě odebrat a nechat zakořenit pár řízků z toulavých výhonů, které rostou špatným směrem. Každých pár dní se podívejte do sklenice, zda mají kořeny.

Tipy za srpen

Pokračujte v hnojení jednou týdně. Udržujte rostliny čisté a upravené, odstraňujte zvadlé květy. Lépe pak a budou vypadat.

Kontrolujte, zda rostlinu nenapadly molice. Je-li nutno, proveďte postřik proti plísni. Nestříkejte rostliny na slunci, nebo pokud je jejich půda  suchá.

 I když v této části roku nemusíte dělat žádné větší prořezávání, chcete-li krásné rostliny i příští rok, pak důsledně vyštipujte nevhodné výhony.

 Mladé, letošní rostliny potřebují pravidelné tvarování. Nebojte se ztráty květů, nyní je důležitější tvar.

Některé rostliny je nutno přesadit do větší nádoby. Seskupení rostlin podobné velikosti vám usnadní zalévání. Nemixujte dohromady různé velikosti, protože malé rostliny vysychají rychleji než ostatní a je snadné přehlédnou, že potřebují vodu.

Tipy na září

Pokračujte v hnojení jednou týdně. Občas rostliny postříkejte, už jste asi zjistili, které ty odrůdy to nemají rády. Odstraňujte opadané květy, staré květy můžou způsobit skvrny na listech.  Vyštipujeme bludné stonky. Přesazujte, podle již zmíněných rad.

 Stále pozor na molice.  Prevence plísně.

Zalévejte jen podle potřeby. Pamatujte si, že malé rostliny vysychají rychleji než ostatní.

Tipy za říjen

Nemusíte přestat úplně hnojit, ale je dobré začít zpomalovat, protože během chladnějšího počasí rostliny nerostou tak rychle, pokud vůbec. Když rostliny nerostou, můžete hnojením poškodit kořeny a když rostliny rostou i v chladnějším počasí, proběhne příliš bujný růst. Rostlinu pak snadno poškodí mráz.

Preventivní postřik na plísně. Je to nyní důležitější, než předtím, protože je hodně pravděpodobné, že by rostliny v zimě zabila. Znovu kontrolovat rostliny, zda nemají škůdce. Nebudete mít pak problém na jaře příštího roku. Stačí použít malý štětec a alkohol, který je zabije jen dotykem.

Nyní nepřesazujte do větších nádob, ale když některé nemají prostor tak OK. Očistěte rostliny od všech špatných listů a květů, aby se zabránilo šíření nemocí. Rostliny budou vypadat lépe a budou se cítit lépe. Rostliny, které byly venku, uskladněte dovnitř domu.

 Nastal čas na výsev osivem, které jste shromáždili v létě.  Rostliny, které vzejdou nyní, budou lépe růst na jaře příštího roku.

Tipy na listopad

Vzhled rostlin se přes zimu hodně zhorší. Nyní je naprosto obvyklé, že rostlina ztratí více listů. Pozor na zalévání, když rostliny zůstávají vlhké po celou dobu, je někdy vhodné je přesadit do menších nádob, jinak by mohly začít hnít. Je nutno odstranit co nejvíce ze staré půdy, protože většina je mokrá a kyselá. Dejte rostlině půdu novou a použijte nádobu jen o málo větší než kořenový bal.

 Můžete provést postřik proti plísni.

Jsou-li rostliny přes zimu ve skleníku, zateplete jej. Máte-li v plánu zakrýt celý skleník, ještě jej alespoň z jižní strany na den nechejte odkrytý, může přijít ještě pár hezkých dnů.

Pokud se domníváte, že  je dobré mít v květináčích žížaly, není to pravda. Jsou sice prospěšné na zahradě, kde půdě pomáhají v rozkladu hmoty, ale pro  hrnkové rostliny jsou nevhodné. Když jim dojde jídlo, začnou pojídat zdravé kořeny.

 Dejte si rostlinám tolik světla, jak je to možné, protože rostlina roste zvolna i přes zimu.

Zdroj: www.begonias.org

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová