25 září, 2022

Jak se dostat do registrů

Manžel dostal práci v Praze, proto jsme se po čase rozhodli, že tam koupíme byt. Než jsme se na tom usnesli, panovala docela bojová atmosféra. Na jedné straně rodina, přátelé, měli jsme kde bydlet, ale na straně druhé nezaměstnanost a vidina dobré práce.

Byt jsme tedy prodali a koupili byt v Praze. Utržené peníze nám na byt nestačily a tak jsme si museli vzít i hypotéku.

Jenže štěstí netrvalo dlouho, firma zkrachovala a manžel o práci přišel. Bylo nám jasné, že náklady na byt i hypotéku prostě z jedné výplaty nejsme schopni zaplatit. Brzy se ozvala banka kvůli špatné platební morálce. Volba byla jasná, musíme byt prodat a bydlet nějakou dobu v podnájmu, šetřit a až se situace zlepší, tak si koupit jiný byt.

Z prodeje nám nějaké peníze zůstaly, takže pohoda. Jenže člověk míní, život mění. Byt jsme prodali se ztrátou, protože jsme na oprodej spěchali. Navíc nám banka dala pokutu za předčasně splacený úvěr. Do nových počátků jsme tedy měli mnohem méně peněz, než když jsme do Prahy šli.

 

Ale abychom se dostali k těm registrům.

Než se nám povedlo byt prodat, tak jsme neměli z čeho hypotéku splácet. Stavební spořitelna nám zesplatnila úvěr a navrhla nám dvě varianty. Buď vše zaplatíte hotově anebo ve splátkách, které nám rozvrhla na 3 roky. Nebyli ochotni čekat na peníze z prodeje a navíc se objevily sudičky, které radily:

„Byli byste blázni, kdybyste jim ty peníze posílali najednou, úroky už máte stejně zaplacené, je to jen taková bezúročná půjčka. Jen si ty peníze schovejte a šetřete na nový byt a zvolte si ty splátky.“

Poslechli jsme dobré sudičky a začali úvěr v předepsaných částkách platit.

Situace se zklidnila, manžel našel novou stabilnější práci, a i když nás bydlení v podnájmu stálo 15 tisíc měsíčně, něco málo jsme ušetřili, a my se znovu rozhodli pro vlastní byt. Argumenty byly jasné. Proč platit každý měsíc 15 tisíc, když můžeme platit hypotéku na vlastní bydlení jen 10 tisíc .

Jaké ale bylo naše rozčarování, když jsme zašli do banky pro vyřízení nového úvěru. „Hypotéku nedostanete, protože jste v registru neplatičů.“

Nejdříve jsme si říkali, že jde o nějaký omyl, slovo “neplatič“ nám připadalo jako něco nemravného. Jako by nám říkali  jsi „zloděj“, „opilec“,… ale pak jsme pochopili.

Tím, že jsme kdysi neplatili úvěr přesně ke stanovenému datu, tak nás dali do registrů. A vše by ještě bylo v pořádku, kdybychom neskočili na špek našim sudičkám a úvěr ihned zaplatili a nezvolili si splátky. I když jsme platili každý měsíc, nebyli jsme z registru vyškrtnuti a visíme tram stále. Vyškrtnutí totiž může nastat až 4 roky po zaplacení poslední splátky.

Logika, nelogika, úvěr nám nikdo nedá a než na byt našetříme, ceny zase stoupnou.  Budeme tedy až do smrti platit za podnájem? Někdy přemýšlím, jestli ten náš nájemce taky není jedním z bankéřů, kteří nám právě zamítli úvěr.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová