25 září, 2022

Infarkt / srdce

Jak poznáme, že jsme právě prodělali  infarkt (srdeční příhoda)? Někdy přijde a odejde tak nenápadně, že si toho nemusíte ani všimnout. 60 %lidí, kteří dostanou infarkt ve spánku, se už nikdy neprobudí.

Při infarktu často vidí lidé záblesky světla, bodavou bolest na hrudi, která vzniká většinou v klidu, nemění se ani s nádechem ani výdechem a je stejně intenzivní v sedě i ve stoje. Bolest trvá déle než 20 minut a neustupuje ani po podání nitroglycerinu.

Dále může postižený zvracet a může být zmatený. Osoba je díky nedostatku kyslíku bledá, silně se potí, je dušná a drží si celou ruku na hrudní kosti.

Někdy nemusíte mít při infarktu bolesti jen v hrudníku. Jedním ze symptomů při infarktu může i být bolest levého ramene.

Příznakem může být intenzivní bolest v čelistech, která vás může probudit ze spánku.

 

Zdravé srdce je základ úspěchu

Srdce pracuje (tluče, pulzuje) a po celý náš život. Při každém stahu srdečního svalu se okysličená krev vypudí do  tepen celého těla. Když jste ve stresu nebo nějakým způsobem fyzicky zatěžujete tělo, stoupne vám tepová frekvence i krevní tlak.

Tepová frekvence – je interval mezi jednotlivými stahy srdce (pulzy). Interval se u většiny lidí pohybuje mezi 60 – 100 pulzů za minutu. Muži mívají vyšší, ženy nižší hodnoty. Máte-li v klidu tepovou frekvenci přes 80, máte před sebou pravděpodobně kratší život, protože se srdce nadměrně vyčerpává a jste blíže infarktu či mozkové mrtvici.

Krevní tlak – aby se krev do tepen dostala, je k tomu zapotřebí nějaké síly. Čím více je potřeba síly, aby se tam dostala, tím vyšší musí být krevní tlak. Krev je jako řeka která buď klidně proudí a v někde je potřeba velkého tlaku, aby se voda prodrala dál. Zdravý dospělá člověk má tlak kolem 120/80 mm Hg, u malých dětí to bývá 120/80 mm Hg a s věkem postupně stoupá. Je-li krevní tlak nad 140/90 mm Hg může vést i infarktu a proto je lépe to řešit s lékařem. Pomoci může např. i meditace. Naopak při tlaku, který je dlouhodobě pod 100/65 mm Hg sice nemusí dojít k přímému ohrožení života, ale když omdlíte a spadnete pod auto, výsledek může být stejný. Tady může pomoci sport či rychlejší životní tempo.

Saturace kyslíku v krvi – množství kyslíku v krvi, která odchází z plic bývá kolem pO2 95 mmHg takže její saturace je 97%. V těle je nějaký kyslík využitý a do plic se vrací krev, která má saturaci asi 75%. Při fyzické námaze si tělo vezme kyslíku více a tak bývá krev po návratu méně okysličena.

 


Rajčata zlepšují průtok krve ve zvápenatělých tepnách (ateroskleróza, křečové žíly, infarkt) Rovněž ananas výrazně snižuje riziko trombózy, protože brání shlukování krevním destičkám.

Piperin obsažený v pepři je účinný „požírač“ volných radikálů, které přispívají nejen ke vzniku řady onemocnění, ale současně i urychlují stárnutí a vedou k ateroskleróze, srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.

Ořechy jsou bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Pomáhají snižovat cholesterol a mají vliv na kardiovaskulární a nervovou soustavu. Doporučují se však konzumovat v omezeném množství, protože mají vyšší kalorickou hodnotu.

Salicyláty, které  obsahují ostružiny dobře působí  na srdeční choroby (stejně jako Acylpyrin).

Kiwi – Díky velkému množství luteinu je vhodné jako prevence vzniku srdečních onemocnění.

Česnek díky allicinu, je dobrý prostředek při prevenci krevních sraženin a snižuje krevní tlakMěl by se nadrtit vždy čerstvě před konzumací, protože allicin v nadrceném česneku rychle degraduje.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová