05 prosince, 2022

Hřebíček

Jde o usušená poupata tropického stromu (Syzygium aromaticum). Pokrmům dává ostrou, teple nasládlou vůni. Protože má výrazné aróma, používá se velmi opatrně, navíc má ve větším množství nahořklou chuť. Hřebíček se doporučuje drtit až těsně před použitím, protože rychle ztrácí svou specifickou vůni.

Je to výborný repelent, protože odpuzuje hmyz (stačí Alpa a hřebíček, který louhujeme pár týdnů). Hřebíček nevoní komárům, mravencům ani mouchám, můžete jej tedy přidávat i do vody na vytírání. 

 

 

Vaření:

Cukroví, perník, svařené víno, marmelády, rajská omáčka, paštika, kyselé okurky, …

 

Léčitelství:

Hřebíčkový olej můžeme dát do aroma lampy, čímž působí nejen jako repelent, ale i dezinfikuje místnost při zánětu průdušek. Aroma hřebíčku dezinfikuje dýchací cesty (i inhalace). A hodí se jako kloktadlo při bolestech v krku.

 

Hřebíček

Používá se proti zápachu úst, protože brzdí růst mikroorganizmů, má desinfekční účinky. Tlumí bolest a citlivost zubního nervu. Působí i jako prevence vzniku paradontózy a zubního kazu, může se přidávat do zubní pasty.

 

Je také vhodný při zažívacích potížích (bolesti, křeče, kolika, zvracení, nadýmání, průjmy, střevní paraziti, …). Zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu, protože stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Je vhodný i při otravách.

 

Vývarem můžeme umývat zanícené rány, afty, akné a jiné kožní infekce, je vhodný také při plísní nohou.

 

Pro své zklidňující účinky je vhodný i do masážních olejů na bolavé kloubyrevmatismus a dnu.

 

Vhodný i jako antidepresivum, zlepšuje spánek, náladu, sebevědomí a odbourává emocionální bloky.

 

==============

 

Tinkturu – vyrobíme ze 70% lihu a hřebíčku.

Ústní voda, kloktadlo, inhalace – lžíce hřebíčků namočte do 1/2 l teplé vody a použijeme druhý den. Je možné ještě jednou opakovat a namočit znovu.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová