05 prosince, 2022

Halloween svátek mrtvých

Halloween se slaví 31. října a je to anglosaský lidový svátek, který si oblíbili hlavně děti. Slaví se v anglicky mluvících zemích: USA, Kanada, Anglie, Irsko, Nový Zéland atd. a začal se slavit někdy kolem 5.století n.l. v Irsku a Skotsku. Přesto, že většina kultur Halloween celkem akceptuje, Francie jej neuznává s tím, že údajně jde o svátek americký.V tento den se lidé převlékají do různých masek, které jsou mnohdy velmi hrůzostrašné. Hlavními postavami jsou čarodějnice, upíři, kostlivci a různé jiné příšerky. Převládající barvou je v tento den černá a oranžová.

V tento den chodí děti dům od domu svých příbuzných a známých s tradičním pořekadlem – Koledu, nebo vám něco provedu a koledují si tím o nějaké sladkosti a ovoce. Původ této tradice vyplynul zřejmě z toho, že lidé v tento den musejí nabídnout své laskominy putujícím duchům. Tyto duchy představují právě převlečené děti.

Každá domácnost se snaží mít vyřezanou dýni (Jack-o‘-lantern), do které se vkládá zapálená svíčka a pokládá se na zápraží domu. Tyto lucerničky měly příchozí zemřelé uvítat a ochránit živé před zlými skřítky. A proč právě dýně? Podle legendy žil kdysi jistý Hrozný Jack, který měl tak krutou a zlou povahu, že ho nechtěli vzít ani v pekle. Hrozný Jack proto chodil s vydlabanou dýní a hledal si společníka. Svítícím vydlabaným dýním se proto někdy říká Jackova lucerna. Původně se místo dýní používala řepa, která chránila svíčku, aby nezhasla.

Tento svátek rozhodně není oslavou zla, ďábla či pekla, jak by se mohli někteří fundamentalističtí křesťané domnívat. Svátek je směsicí křesťanského dne Všech svatých, neboli „Dušičky“ – památka zesnulých a keltského svátku Samhain. Měsíc listopad se rovněž nazýval Samhain, což bylo jméno keltského boha (Sow-en, Anwinn), pána mrtvých.

Pro Kelty byl tento den něco jako náš Silvestr a stejně tak ho i slavili. Tímto se loučili s létem, čili s dobou hojnosti a oslavovali přicházející nový rok, zimu – dobou strádání a hladu. Bylo to znamení, že by už měla být sklizena veškerá úroda a je potřeba dát svá hospodářská zvířata blíže ke svým domovům.

Druidové věřili, že v tento den lze získat pravdivé předpovědi na příští rok. Rovněž věřili na možnost rozmlouvat se svými mrtvými a chápali tedy tento den jako den, kdy byl svět živých velmi blízký světu mrtvých. Doma uhasili své ohniště a sešli se u společného, posvátného ohně, který měl zemřelým svítit na cestu domů. Věřili totiž, že tím ukážou cestu domů na svět svým blízkým zemřelým, kteří se u něj pak mohou ohřát. Scházeli se u těchto ohňů, aby tam tančili a poslouchali staré příběhy. Na sobě měli masky z kůže a zvířecích hlav, aby zmátli zlé duchy. Potom se rozešli do svých domovů a z posvátného ohně si vzali třísku pro zapálení svých krbů. Tento oheň je měl po celý rok ochránit od všeho zlého. Za úsvitu pak odvedl Sow-en, Anwinn zase všechny duchy do země mrtvých.

Jedna z tradic, nabádá upéci kulatý ovocný koláč, do kterého zapečete nějakou minci a prsten. Pak se koláč rozkrájí na kousky a daruje se sousedům a přátelům. Kdo budu mít v koláči prsten, příští rok se ožení.

Na Filipínách se např. věří, že se v tento den otevírají hroby.

Na Haiti proto putují tisíce poutníků k magickému vodopádu Saut d’Eau a tam podstupují starobylé vúdú rituály, zděděné od svých afrických předků. Chtějí, aby duchové vstoupili do jejich těla, díky čemuž by mohli prožít duchovní extázi. Posedlí jsou potom středem pozornosti ostatních, protože je to známka, že jsou jim duchové nakloněni.

V Mexiku se naopak v tento den čistí hroby. Dělá se to tak důkladně, že jsou z hrobu vyndány i kosti, které jsou očištěny a vráceny zpět. Dělají to proto, že by se dle jejich víry nevrátil duch mrtvého zpět do hrobu.

Do Ameriky se dostal Halloween až s novými přistěhovalci ze Skotska a Irska někdy kolem 1840, kde byl z počátku zakázaným svátkem, okamžitě si však získal hlavně děti.

K nám se Halloween dostává až v posledních letech a opět je to díky dětem, kterým se tento svátek hodně líbí. Školy a školy uspořádávají karneval a někteří v tento den organizují i večerní pochod se svíčkami a hromadné přespávání ve škole. Dospělí si už dlouho dopředu plánují večírky v hororovém stylu a půjčovny kostýmů praskají ve švech. Nápomocna v této zábavě jsou dnes už i některá města, kde se organizuje hromadné dlabání dýní a průvody masek.

Někdy kolem v 8. století – v dobách šíření katolické církve, se církev snažila všechny pohanské svátky vymýtit, ale protože byl Samhain mezi lidmi hodně oblíben a nemohli ho jen tak zrušit, dali mu tedy alespoň jiný název a nažili se mu dát i jiný nádech čili uctění mrtvých – Všech svatých, dnem svátku stanovili 1. listopad a Památka všech zesnulých 2. listopadu. Měla to být tichá vzpomínka na všechny zemřelé, které jsme měli rádi a kteří už s námi nejsou. Na jejich vzpomínku se zapalují svíčky, hroby se zdobí květinami a věnci a bývá to den, kdy se u hrobů schází rodina a známí. Předvečer tohoto svátku pak měl být oslavou věčného života nad našim smrtelným tělem. Je to jeden ze svátků, který nejen zapálenou svíčkou sbližuje lidi.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová