25 září, 2022

Energeticky úsporné větrání

Vzhledem k úsporám el. energie se snažíme uchovat teplo, které jsme draze zaplatili, proto se stále častěji chceme přiblížit tzv. nízkoenergetickým domům. V moderních stavbách ale nastává problém. Domy jsou zateplené a dokonale utěsněné, mají téměř vzduchotěsnou fasádu, okna i dveře, takže nám teplo neuniká. Jenže v domácnosti vzniká denně až 20 kg vodní páry.

Pokud ji neodvedeme, máme vysokou vzdušnou vlhkost, která prospívá plísním a mikroorganismům způsobujícím alergie.

Ke špatné pohodě přispívají i škodlivé výpary z nábytku, textilií, čisticích prostředků a oxidy dusíku vznikající při dýchání. Abychom tomu zabránili, měli bychom větrat. Větrání okny je ale silně neekonomické.

Kde je správná rozumná míra úspor a jak a jak šetřit energii i při větrání?

  • jednoduchá zařízení jsou vhodná do silně zatížených místností, jako jsou koupelny, kuchyně a WC. Vzduch vyměníme ventilátorem nebo větrací šachtu přímo ven. Tyto systémy jsou levné a snadno instalovatelné, ale jejich účinnost není moc vysoká s velkými energetickými ztrátami.
  • kombinované zařízení pro větrání se zpětným získáváním tepla, s rekuperací, neboli Centrální větrací systém. Je to způsob využití tepla jeho zpětným získáváním přes stěnu výměníku. Z odváděného vzduchu se odčerpává teplo a předáváno do čerstvého vzduchu přiváděného z venku. Nedochází tedy k moc velkým ztrátám tepla. Systém má speciálními filtry, které dokáží zachytit nečistoty, které by se do místnosti dostaly, proto je vhodný i pro alergiky. Potřebnou výměnu vzduchu můžeme regulovat mechanicky či automaticky.

Toto zařízení dokáže za hodinu vyměnit až polovinu celkového množství vzduchu v místnosti při zachování 90-ti % tepla. Pomáhá snížit energetickou ztrátu a podstatně klesá množství roztočů a zárodečných buněk.

 

Rekuperaci je možno využít prakticky ve všech typech objektů a to od rodinných a bytových domů až po průmyslové stavby. Lze ji využít nejen pro novostavby, ale i při rekonstrukci, nejlépe po výměně oken a dveří. Rekuperační jednotky nejsou vůbec náročné na prostor. Jednotku pro běžný výkon potřebný pro provětrání bytu či rodinného domu lze umístit například pod strop nebo na stěnu.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová