25 září, 2022

Danit by se neměla práce, ale kapitál

Ekonomové přišli s návrhem, že by se neměla danit práce, ale kapitál. Nikdy jste nad tím možná takto nepřemýšleli, ale zdá se být naprosto logické, že je to možná jediná spravedlivá daň. Čím více se nad touto myšlenkou zamyslíte, tím zajímavější to myšlenka je. Vydělá-li si někdo ročně např. 100 tisíc, zaplatí z toho 15 tisíc na daních a pak nějakým způsobem živoří, protože jeho životní náklady, mu spolknou zbývající peníze. Takový člověk by tuto variantu určitě uvítal. Když je někdo jiný odkázán na dávky v nezaměstnanosti, ale vlastní byt, chatu a dvě auta, tak ať se nějak zbaví svého majetku, pokud nechce daně platit. Proč by měly jít jeho dávky a daně na vrub někoho, kdo pracuje a bydlí v podnájmu. 

Tato varianta by byla zajímavá i v případě milionářské daně, kdy ředitelé velkých firem naříkají, že platí daně statisícové. 

 

U nového způsobu placení daní by bylo to bylo možná jednodušší. Každý sám by si určoval, kdy už má dost peněz, aby si mohl koupit dům, ze kterého pak ty daně bude platit. Byla by to tatáž daň, kterou by jinak zaplatil ze své výplaty. 

 

Možná by se to mohlo líbit i lidem, kteří nabízejí duševní vlastnictví, protože by daleko více lidí utrácelo peníze za zábavu. Nehromadili by zbytečně majetky, které jim peníze z kapsy berou. Kolik lidí si dnes zajde alespoň 1x týdně za nějakou zábavou, do divadla nebo kina? 

Možná by se to líbilo našim dětem, protože by se jejich rodiče přestali starat o to „co ještě nemáme„, ale začali by si s nimi zase hrát, a vyrostli by z nich daleko lepší lidé. 

 

Proč mít spoustu nemovitostí, když v nich stejně nebydlíme, zajeďme si místo toho pokaždé jinam a užívejme si života. Když někdo vlastní čtyři bytové domy, ze kterých vybírá vysoké nájemné, protože náklady na opravu nemovitostí jsou vysoké (a pak je stejně neopraví), tak ať neplatí vysoké daně z nemovitosti, když se mu to nelíbí. Domy může postupně rozprodat na byty, a užívat si peněz, dokud to pro něj ještě má smysl. No a bývalí nájemníci si hold své byty budou muset udržovat sami. 

 

Třeba je právě tato daň klíčem, jak rozhýbat ekonomiku. Přestaneme na penězích sedět jako žába na prameni a až jednou budeme umírat, nebude nám líto, že jsme si v životě nic neužili. 

 

Jasně. Asi by bylo složité v praxi uhlídat, kam všechny vydělané peníze mizí. Nesměly by existovat akcie na doručitele, anonymní konta v bankách, trh s nemovitostmi, by musel být celosvětově naprosto průhledný.

Chytráci by se asi i pak uchylovali k černému obchodu třeba se zlatem, v naději, že se za 50 let vše zase změní a oni budou na koni. 

Jenže tento systém podvodů existuje i dnes. Denně slýcháváme o praní špinavých peněz! Byl by to tedy až tak velký rozdíl? Nedalo by se to v dnešní době digitalizace aspoň nějak uhlídat? Nedalo by se to využít v praxi alespoň jako varianta pro některou skupinu lidí?

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová