05 prosince, 2022

Argentinský mravenec = agresor

Za druhé světové války byli vojáky na Havaj zavlečeni Argentinští mravenci. Dnes se jim skvěle daří např. i v Kalifornii, Austrálii, ve Španělsku, ale i ve Spojených arabských emirátech. Tito mravenci byli zařazeni mezi 100 nejhorších agresorů na světě. Jejich žravost je neuvěřitelná. Po jejich invazi úplně mizí rostliny, bezobratlí, ale i někteří malí obratlovci. Úspěšně napadají a likvidují i kolonie místních mravenců. Důsledky jsou dalekosáhle i pro vyšší živočichy, kteří jsou navázáni na nižší formy života potravním řetězcem.

Těmto mravencům se sice nedaří přežívat v tropickém nebo naopak chladném podnebí, tam ale může přežívat v klimatizovaných prostorách, jako jsou např. skleníky. Částečně je to sice omezuje a řekněme, že tam spíše živoří, stávají se však potencionálním nebezpečím pro další šíření. Mohou být úspěšně rozváženi do celého světa např. v květináči okrasných rostlin. V teplejších oblastech světa mohou být jimi doslova zamořeny skládky odpadků. Také městské prostředí jim vyhovuje, protože jim nabízí teplo i potravu.
Účinná obrana proti tomuto mravenci se zdála být beznadějná. Našel ji však Kalifornský „zimní mravenec“ Prenolepis imparis. Tento mravenec přežívá i v chladných místech Kanady. Jsou to mravenci „medonoši“. Dělníci totiž přinášejí do hnízda sladký nektar, kterým krmí dělnice, které se zavěsí do „špajzky“ a postupně jim narůstá zadeček do rozměrů soudků plných medu.

Tak právě tito mravenci vetřelcům úspěšně vzdorují díky bělavé chemické látce, kterou vylučují ze zadečku. Touto chemikálii se pak snaží potřít své protivníky, kteří jsou díky tomu dezorientovaní a mají špatnou koordinaci pohybu. Všiml si toho Tým vedený Deborah Gordonovou  ze Stanfordovy univerzity.

Tento sekret nejčasněji vylučují nejčastěji u vchodů do hnízd, zřídka v místech kde se pohybují za potravou. Tento sekret, který je produktem tzv. Dufourovy žlázy, jež je považována hlavně za zdroj feromonů, je vysoce jedovatý. Po zásahu sekretem hyne protivník ve čtyřech ze šesti studií.Ale i „zimní mravenec“ utrpěl ztráty. Až u jedné poloviny pokusů přišli tito mravenci o končetiny, zřejmě z důvody vylučování sekretu. však Použití této chemické sloučeniny na obranu však pomáhá mravencům v konkurenčním boji za přežití. Na mravencích vědci provedli dlouhé testy , aby potvrdili tyto závěry.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová