28 června, 2022

Angína

Je-li reakce mandlí na streptokoky a jiné bakterie, projeví se zánětem a zduřením mandlí, bílými povlaky a čepy, bolestí v krku.

Tymián je silné antibiotikum, pomáhá léčit nejen nachlazení ale i astma, angínu, cukrovku, revmatismus …  Na mírném ohni povaříme 250 ml vody a 200 g cukru asi 20 minut. Sundáme z ohně a přidáme velkou hrst TYMIÁNU a necháme louhovat do vychladnutí. Přecedíme a přelijeme do lahviček, které můžeme díky cukru skladovat kdekoli v bytě. Při potížích užívat jako sirup 5 krát denně.


Nebo: Jako kloktadlo můžete použít odvar z rozmarýnu, který zmírňuje bolest, šalvěje a kontryhelu, což jsou přírodní antiseptika.


Nebo: Vývar na bolavý krk – 0,5 l vody, 1 lžíce dubové větvičky (z větviček tlustých max. jako prst), 1/2 citronu i s kůrou, vařit asi 8 minut. Pít maximálně 6 dní.


Nebo: Přikládáme obklady na krk a na příušní uzliny.

Do ½ l vody 2 vrchovaté lžíce pelyňku, 8 minut vařit, slít a co do nejteplejšího odvaru namáčet gázu a první hodinu po 10 minutách přikládat a další hodinu nechat přiloženo na krku. Gázu vždy obalit suchým, teplým ručníkem, bez igelitu.


Nebo: Kloktat vlažným odvarem ze šalvěje a heřmánku.
Do ¾ l vody 1 lžíci heřmánku, 2 malé lžičky šalvěje, vařit 8 minut, slít a kloktat.


Bolest v krku tlumí kloktadlo vyrobené z máty peprné.


Medicína pro nás i naše děti:

Cibuli můžeme použít čerstvou: pár koleček cibule zalejeme horkou vodou a necháme 15-20 minut vylouhovat.

Nebo si připravíme medicínku do lednice, kterou pak užíváme před jídlem po lžičkách (3 – 5 x denně).  Odšťavníme si cibuli. Šťávu z cibule smícháme 2:1 s medem. Dětem tato medicín moc nechutná, protože nevoní nejlépe. Můžete je trochu oklamat tak že to přidáte do lipového nebo fenyklového vývaru.


Obklad na bolavý krk

Cibuli pokrájet na drobno, přidat asi lžíci anýzu a pak asi 10 minut podusit, dejte na plátýnko. Teplé dejte obklad na bolavý krk. Obklad měňte asi po dvou hodinách.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová