05 prosince, 2022

Alergie – první pomoc

V dobách minulých se znalostem první pomoci vyučovalo celkem intenzivně jak na základních školách, tak i v dalším studijním období nebo na pracovištích. Měli bychom si uvědomit, že znalost první pomoci je základ, který by měl znát naprosto každý člověk. V mnoha případech tím můžete zachránit život nejen svým blízkým, ale i naprosto neznámým lidem, kteří jsou také pro někoho blízkou osobou. Co když se naskytne situace, se kterou jste se ještě nesetkali? Nevadí, máme tu přeci ještě INTERNET.

Zaměřme se nyní např. na ALERGIE.

K alergické reakci může dojít kdykoli během vašeho života a to i na věci, na které jste doposud alergičtí nebyli. Tady prostě platí: Nikdy neříkej nikdy. Může se vám zdát, že nejde o nic až tak hrůzného, když vás nebo někoho ve vašem okolí postihne, ale vážnou komplikací může být náhlá smrt způsobená selháním krevního oběhu nebo kvůli nemožnosti dýchání.

Bouřlivou alergickou reakci může vyvolat prakticky cokoli. Pobodání hmyzem, prach, pyl, zvířata, slunce, jakákoli chemická látka či docela obyčejné mléko, sója nebo ořechy. U reakce na potraviny nemusí ale jít přímo o alergii, může jít i o toxickou příčinu, nebo psychickou příčinu. Často jde o zkříženou alergii, např. působení pylu v kombinaci požití alergenního ovoce. Poznat spouštěč této reakce bývá proto někdy velmi těžké.

 

Projevy alergie:

Projevy mohou být různé, od mírných až po velmi výrazné a mohou trvat různě dlouho. Vyrážka, rýma, ekzém, zánět spojivekžaludeční a střevní potíže, astma …

Pokud se alergie neléčí, a postižený se s alergenní s látkou setkává stále, může alergie přejít do chronické fáze. Při těžkých alergických reakcích dokonce hrozí

 

První pomoc:

 • postiženého posadíme do polo sedu
 • zjistíme, zda se léčí na alergii
 • pokud ano, podáme mu lék na alergii, který používá

 

Anafylaktický šok se projevuje podobně jako epileptický záchvat Došlo-li již k anafylaktické reakci: 

  • postiženého položíme na záda
  • zvedneme mu nohy asi o 30 stupňů vysoko
  • pokud se už na alergii léčí, podáme mu jeho lék
  • nemá-li lék u sebe, nebo předepsané léky nezabraly, okamžitě voláme záchrannou službu
  • kontrolujeme stav srdeční činnosti a dýchání (průchodnost dýchacích cest), případně ihned zahajujeme resuscitaci, případně aplikujeme adrenalin (máme-li)
  • v případě otoku jazyka musíme provést koniotomii, což je řez mezi prvními dvěma hrtanovými chrupavkami, díky čemuž bude pacient dočasně dýchat

Až následně se pokusíme zjistit, z čeho mohla alergická reakce vzniknout. Pokud vznikla např. bodnutím hmyzu, tak o jaký hmyz šlo, o kolik šlo žihadel a pokud možno i přesný čas bodnutí. Pokud je pacient schopen odpovědět, tak zjistit nemoci, pro které se v dané době léčí, vč. názvů všech léků, které užívá.

Pokud došlo k těžké reakci na daný impulz, je více než 50% pravděpodobnost, že se to bude v budoucnu opakovat.

U přecitlivělosti na včelí nebo vosí jed musí by měl být pacient v péči alergologa a je dobré být vybaven pohotovostním balíčkem, který obsahuje injekci adrenalinu a antihistaminika.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © 2005 Damy.cz - Petrášová